Zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku!
Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego została powołana przez Zarząd Główny PTS dnia 13 maja 2016 roku.
Jednym z głównych celów powołania Sekcji jest integracja badaczy którzy zajmują się szeroko pojętą socjologią sztuki i pracują w różnych ośrodkach akademickich/badawczych. Chcemy aby Sekcja umożliwiła przepływ pomysłów i idee, a także dawała możliwość podejmować wspólnych inicjatyw (organizacja konferencji, sympozjów, warsztatów itd.).
Zarząd Sekcji na lata 2022-2025
dr hab. Ewelina Wejbert-Wąsiewicz – przewodnicząca
oraz członkowie:
dr hab. Przemysław Kisiel, prof. UEK
dr Dominik Porczyński
dr Agata Rozalska
dr Agata Sulikowska – Dejena
kontakt: pts.sztuka@gmail.com
III EDYCJA KONKURSU NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ Z OBSZARU SOCJOLOGII SZTUKI
Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego wspólnie z Galerią „Zderzak” zapraszają do udziału w III edycji konkursu promującego najlepsze prace licencjackie i magisterskie z obszaru socjologii sztuki.
Na laureatkę lub laureata czeka nagroda w wysokości 3500 złotych brutto.
Na konkurs nadsyłać można prace obronione w latach 2023–2024, a zgłoszenia przyjmowane są do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone 7 grudnia 2024 roku.
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj: Regulamin-konkurs-Sekcja-Socjologii-Sztuki 2024
Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Katedra Socjologii Wiedzy i Moralności UW serdecznie zapraszają na seminarium naukowe z referatem dr hab. Pawła Możdżyńskiego o dyskursie ultrakonserwatywnym w polskim polu sztuki. Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (środa) o godzinie 18.00 w trybie online.
Link do Seminarium Katedry Socjologii Wiedzy i Sekcji Socjologii Sztuki PTS:
https://uw-edu-pl.zoom.us/j/91978058977?pwd=V1hNbkdRZUk2ZGxtd0l5cGZzeStZdz09
Identyfikator spotkania: 919 7805 8977
Kod dostępu: 295269
Serdecznie zapraszamy !
Ignacy Czwartos „Ryby”
„Zapraszamy na II Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki „Sztuka współpracy. Socjologia grup artystycznych”, które odbędzie się online 8 marca br. o godzinie 18.00.
Link do spotkania:
https://us05web.zoom.us/j/82120165898?pwd=d0lSdEJDbzVhc09rSHpkdXdmRSsvZz09
Identyfikator spotkania: 821 2016 5898
Kod dostępu: CnLp3K
W trakcie seminarium odbędzie się prelekcja poświęcona socjologii grup artystycznych. Zespół w składzie: dr hab Tomasz Ferenc, prof. UŁ, prof. dr hab Krzysztof Olechnicki, dr hab Paulina Rojek-Adamek, prof. UP, dr Xawery Stańczyk opowie o badaniach własnych w tym wymiarze. Fenomen grup artystycznych nie został przez socjologię sztuki dostatecznie zbadany i opisany. Autorzy w ramach biograficznie zorientowanej socjologii sztuki podjęli próbę rozpoznania zjawiska tworzenia się wybranych grup artystycznych, ich funkcjonowania, zachodzących w nich procesów socjalizacji, kształtowania jednostek. Pierwsza socjologiczna monografia o grupach artystycznych ukaże się w tym roku.
Po prelekcji zapraszamy do dyskusji.
Serdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Socjologia sztuki w Polsce: szkoły, paradygmaty, kierunki badań” „Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne”, która odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Impulsem do organizacji wydarzenia jest zamiar dalszego integrowania wokół Sekcji Socjologii Sztuki PTS środowiska polskich badaczy i badaczek społecznych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką sztuki i kultury artystycznej oraz edukacją kulturalną i artystyczną. Jesteśmy przekonani, że proponowana konferencja stanie się miejscem swobodnej wymiany pomysłów i idei w tej dziedzinie.
Chcielibyśmy, aby w ramach konferencji pojawiły się nie tylko prezentacje wyników badań empirycznych, ale też rozważania teoretyczne i metodologiczne, relacje z praktyk podejmowanych w polu działań edukacji kulturalnej i doświadczeń artystycznych. W trakcie obrad przewidujemy organizację sesji plenarnych, panelowych, a także sesji posterowej (plakatowej).
Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 kwietnia 2023 r.
Formularz zgłaszania abstraktów (maksymalnie 350 słów) dostępny jest tutaj
W dniu 10 grudnia w Galerii Zderzak w Krakowie odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników II edycji konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu socjologii sztuki, którego organizatorami były Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Galeria „Zderzak”. Fundatorem nagrody jest Galeria Zderzak.
Skład jury: dr hab. Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, prof. UŁ, dr hab. Przemysław Kisiel, prof. UE, mgr Agata Rozalska, Jan Michalski, dr Agata Sulikowska-Dejena, dr Dominik Porczyński (sekretarz jury).
Nagroda główna przypadła Pani Wiktorii Julii Morawskiej za pracę pt. „Nowa Synagoga w Częstochowie. Kontekst społeczny budownictwa synagogalnego jako miejsca nie-pamięci” (praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Zybury Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta).
Wyróżnienie otrzymał Pan Andrzej Daniel Jabłoński za pracę pt. „Centra i peryferie rynku koncertowego muzyki rozrywkowej w Europie” (praca magisterska napisana pod kierunkiem dr hab. Jarosława Działka, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Geografii i Geologii, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Zakład Rozwoju Regionalnego).
Wyróżnienie otrzymała Pani Wiktoria Julia Kubińska za pracę pt. „Analiza malarstwa południowokoreańskiego w latach 1953-1990 w perspektywie poszukiwania tożsamości kulturowej” (praca magisterska napisana pod kierunkiem dr hab. Izabeli Trzcińskiej, prof. AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Wydział Humanistyczny, Katedra Badań nad Kulturą i Badań Epoki Cyfrowej).
Serdecznie gratulujemy!
Bardzo dziękujemy również pozostałym osobom, które wzięły udział w konkursie.
Seminarium Katedry Socjologii Sztuki UŁ i Sekcji Socjologii Sztuki PTS
Katedra Socjologii Sztuki UŁ oraz Sekcja Socjologii Sztuki PTS zapraszają na spotkanie i wykład dra Stanisława Krawczyka (Zakład Socjologii Nauki, Wiedzy i Kultury, Instytut Socjologii UWr). Spotkanie zainauguruje cykl seminariów o teoriach i badaniach z zakresu socjologii sztuki.
Spotkanie poświęcone będzie książce autorstwa dra Krawczyka pt.: „Gust i prestiż. O przemianach polskiego świata fantastyki” i odbędzie się w czwartek (8.XII.2022) w sali D305, o godzinie 16 przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 41/43 w Łodzi.
Zapraszamy
Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki: Pola społeczne artystek i artystów sztuk wizualnych w województwie podkarpackim
Serdecznie zapraszamy na seminarium Sekcji Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, które odbędzie się w dniu 24 listopada o godzinie 17.00 w trybie online.
W trakcie spotkania o swojej rozprawie doktorskiej pt.: Pola społeczne artystek i artystów sztuk wizualnych w województwie podkarpackim, obronionej w styczniu 2022 roku w Instytucie Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, opowie dr Agata Sulikowska – Dejena. Po wystąpieniu prelegentki, będzie okazja do dyskusji.
Przedmiotem pracy był proces konstruowania koncepcji artysty i sztuki w polu działań artystek i artystów sztuk wizualnych zamieszkujących województwo podkarpackie. Punkt wyjścia do rozpoczęcia badań stanowiło spostrzeżenie, że w Polsce nie istnieje jeden wspólny świat sztuki, ale artystki i artyści sztuk wizualnych funkcjonują w odrębnych światach, opartych na odmiennych założeniach. Nie ma też jednej wspólnej definicji sztuki i artysty. Jest to szczególnie widoczne, gdy prowadzimy badania na peryferiach. Peryferie mogą oznaczać obszary oddalone geograficznie od dużych metropolii, ale też środowiska artystyczne świadomie dystansujące się wobec wiodących tendencji sztuki współczesnej. Głównym celem jaki postawiła sobie autorka była odpowiedź na pytanie, jak przebiega proces społecznej konstrukcji sztuki, artysty i wspólnoty artystycznej w polu działań artystek i artystów sztuk wizualnych ze środowisk peryferyjnych. Podczas wystąpienia autorka spróbuje odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących szczegółowych aspektów wspomnianego procesu, mianowicie: Którzy aktorzy i w jakim charakterze uczestniczą w ważnych dla pola procesach? Kto posiada legitymację do konstruowania prawomocnych definicji artysty i sztuki w badanym polu? Jakie wartości są angażowane w procesy konstrukcji? Jakie działania i interakcje aktorzy wówczas podejmują? Jakie znaczenia przypisują owym działaniom i interakcjom?
Autorka w swojej pracy wykorzystała założenia interakcjonizmu symbolicznego i konstruktywizmu oraz koncepcje teoretyczne Victora Turnera, Stanisława Ossowskiego, Jeffreya Alexandra, Pierra Bourdieu i Niklasa Luhmanna. Trwające blisko cztery lata badania, prowadzone wśród artystek i artystów sztuk wizualnych zamieszkujących województwo podkarpackie, miały charakter jakościowy i oparte były na założeniach teorii ugruntowanej.
Link do spotkania:
https://us05web.zoom.us/j/85353531946?pwd=RXRBK0owdWpTdG55MW4rUXJjcmlsUT09
Identyfikator spotkania: 853 5353 1946
Kod dostępu: VF6mY7
Serdecznie zapraszamy,
Zarząd Sekcji Socjologii Sztuki PTS
II EDYCJA KONKURSU NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ Z OBSZARU SOCJOLOGII SZTUKI
Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego wspólnie z Galerią „Zderzak” zaprasza do udziału w II edycji konkursu promującego najlepsze prace licencjackie i magisterskie z obszaru socjologii sztuki.
Na laureatkę lub laureata czeka nagroda w wysokości 3000 złotych brutto.
Na konkurs nadsyłać można prace obronione w latach 2020–2022, a zgłoszenia przyjmujemy do 31 października. Wyniki zostaną ogłoszone 10 grudnia.
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj: Regulamin-konkurs-Sekcja-Socjologii-Sztuki
Wykład Przewodniczącego Sekcji Socjologii Sztuki w Galerii Zderzak
Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza na spotkanie z profesorem Przemysławem Kisielem i długo oczekiwany wykład Publiczność kulturalna, który odbędzie się w sobotę 9 kwietnia 2022 o godz. 13:00
R.S.V.P.
Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie (12 257 56 34) lub mailowo zderzak@zderzak.pl
Głębokie przemiany społeczeństwa polskiego w minionym trzydziestoleciu stawiają przed nami liczne pytania o to, jacy jesteśmy. My, czyli współczesna publiczność kulturalna. Elity i publiczność masowa. Twórcy i odbiorcy. „Producenci” i „konsumenci”. O diagnozę stanu rzeczy poprosiliśmy krakowskiego socjologa, zajmującego się badaniem potrzeb i oczekiwań społecznych w sferze artystycznej.
Wykład prof. Przemysława Kisiela poświęcony będzie charakterystyce współczesnej publiczności kulturalnej. Autor postara się opowiedzieć jaka ona jest obecnie, jak się zmieniła na przestrzeni kilku ostatnich dekad i co jest przyczyną tych zmian. Ale ponieważ charakterystyka publiczności kulturalnej nieodłącznie wiąże się z problematyką instytucji kultury, krakowski uczony zastanowi się nad ich przyszłością. Czy instytucjom kultury w wieku XXI grozi kryzys i upadek? Los których instytucji może być zagrożony?
Spotkanie ma charakter otwartego seminarium – zachęcamy do dzielenia się własnymi obserwacjami i refleksjami oraz do twórczej polemiki z tezami profesora. Zapraszamy do dyskusji!
Przemysław Kisiel – socjolog kultury i socjolog sztuki, dyrektor Instytutu Politologii, Socjologii i Filozofii oraz kierownik Katedry Socjologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i przewodniczący Sekcji Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, członek prezydium Komitetu Naukoznawstwa PAN. Interesuje się m.in. socjologiczną analizą dzieł artystycznych oraz problematyką uczestnictwa w kulturze artystycznej. Jest autorem ponad siedemdziesięciu publikacji, w tym dwóch monografii: „Współczesna kultura artystyczna. Społeczny wymiar uczestnictwa” (2003) oraz „Uczestnictwo w kulturze artystycznej jako forma działania społecznego” (2012).
Do 15 marca 2022 r. zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów w ramach dwóch grup, organizowanych przez naszą Sekcję w ramach XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego:
G12: Uczestnictwo w kulturze dla wszystkich czy tylko dla wybranych? Mechanizmy stratyfikacji kultury w polu sztuki i muzyki
Organizacja: Katarzyna M. Wyrzykowska (IFiS PAN), Agata Rozalska (UKSW)
G13: Bunt w sztuce – sztuka w buncie
Organizacja: Dominik Porczyński (UR), Ewelina Wejbert-Wąsiewicz (UŁ), Przemysław Kisiel (UE w Krakowie)
Więcej informacji o tym, jak można zgłosić referat znajdą Państwo na stronie Zjazdu:
https://zjazdpts.pl/do-15-marca-mozna-zglaszac-referaty-na-xviiii-zjazd-socjologiczny/
KONKURS NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ
Sekcja Socjologii Sztuki PTS wspólnie z Galerią „Zderzak” przygotowała konkurs, który ma promować najlepsze prace licencjackie i magisterskie z obszaru socjologii sztuki. Na laureatkę lub laureata czeka nagroda w wysokości 2500 złotych brutto; przewidujemy także możliwość wyróżnień.
Na konkurs nadsyłać można prace obronione w latach 2018–2020, a zgłoszenia przyjmujemy do 15 października. Wyniki zostaną ogłoszone 5 grudnia.
Regulamin konkursu można pobrać pod adresem: https://www.dropbox.com/s/guhhybczsieaa7z/Regulamin.pdf
CFP DO NUMERÓW PRZEGLĄDU SOCJOLOGICZNEGO i PRZEGLĄDU SOCJOLOGII JAKOŚCIOWEJ POŚWIĘCONYCH SOCJOLOGII SZTUKI
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do tworzenia numerów monograficznych „Przeglądu Socjologicznego” i „Przeglądu Socjologii Jakościowej”. Oba wydania poświęcone będą zagadnieniom teoretycznym, metodologicznym i empirycznym z zakresu socjologii sztuki. Wydanie numerów planowane jest na maj 2021 roku.
Seminarium: Gusta nasze powszednie czyli wybory muzyczne Polaków
Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Katedra Socjologii Kultury INS UKSW serdecznie zapraszają na seminarium naukowe pt.: „Gusta nasze powszednie czyli wybory muzyczne Polaków”, które odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 10:00 (online).
Link do spotkania:
https://uksw.webex.com/uksw/j.php?MTID=m31313b0f8877e9f2dcc5e5ad608ae162
Numer spotkania (kod dostępu): 121 261 6804
Hasło spotkania: 9UkWKsjFG33
Prelegenci:
prof. dr hab. Henryk Domański (IFiS PAN), dr Dariusz Przybysz (IFiS PAN), dr Katarzyna Wyrzykowska (IFiS PAN), dr Kinga Zawadzka (IFiS PAN) – Wagner i Modern Talking na jednej playliście? Odmiany omniworyzmu muzycznego w Polsce
dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. (UKSW), Dyrektor Narodowego Centrum Kultury – Eufonie, kakofonie… uwag kilka na marginesie zapisanych o muzycznych wyborach polskiej młodzieży
dr hab. Barbara Jabłońska, prof. UJ – Praktyki muzyczne w czasach pandemii – wstępne uwagi socjologiczne
dr Michał Cebula (UWr ) – Wszystkożerność muzyczna a kapitał społeczny na przykładzie badań społeczności wielkomiejskiej
Spotkanie poprowadzą: Agata Rozalska (UKSW) i Małgorzata Jakiel
Wydarzenie będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się zjawisku omniworyzmu (czyli tzw. wszystkożerności) z różnych perspektyw. Zespół badaczy z IFIS PAN na czele z prof. Henrykiem Domańskim podkreśla w swoich badaniach*1 strukturalny wątek uwarunkowania gustów czy praktyk muzycznych oraz różnorodności w korzystaniu z nich. Natomiast dr Michał Cebula*2 stawia hipotezę, iż szerokość upodobań muzycznych jest funkcją wielkości i różnorodności sieci osobistych, niezależnie od zmiennych kontrolnych (klasy społecznej, wieku, zamożności). Prof. Rafał Wiśniewski z kolei omówi wyniki badania sondażowego przeprowadzonego listopadzie 2020 roku, w którym Narodowe Centrum Kultury powraca do tematu gustów muzycznych młodzieży pytając między innymi o to, czego słuchają dzisiejsi nastolatkowie oraz jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka. Natomiast obecna sytuacja pandemiczna skłoniła prof. Barbarę Jabłońską do sformułowania wstępnych uwag socjologicznych dotyczących praktyk muzycznych w tym trudnym czasie.
Załączniki
Komunikaty sekcji
- III EDYCJA KONKURSU NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ Z OBSZARU SOCJOLOGII SZTUKI 23 września 2024
- Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki PTS 3 czerwca 2024
- Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki PTS 14 maja 2024
- Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki oraz Sekcji Socjologii Życia Rodzinnego i Intymności PTS “Macierzyństwo w perspektywie interdyscyplinarnej” 10 kwietnia 2024
- Dyskusja pt.: Moralność a doznanie – czyli co socjologia może powiedzieć o recepcji sztuki 21 lutego 2024
- Seminarium: Społeczne uwarunkowania odbioru sztuki współczesnej. Badania z wykorzystaniem okulografii 17 stycznia 2024
- II Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki 1 marca 2023
- Konferencja: Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne 24 lutego 2023
- Ogłoszenie wyników II edycji konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu socjologii sztuki 14 grudnia 2022
- Seminarium Katedry Socjologii Sztuki UŁ i Sekcji Socjologii Sztuki PTS 7 grudnia 2022
- Seminarium Sekcji Socjologii Sztuki: Pola społeczne artystek i artystów sztuk wizualnych w województwie podkarpackim 16 listopada 2022
- Konkurs Sekcji Socjologii Sztuki 28 października 2022
- KONKURS NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ Z OBSZARU SOCJOLOGII SZTUKI 29 września 2022
- Zapowiedź wydawnicza 24 sierpnia 2021
- Numer PS opracowany we współpracy z członkami Zarządu Sekcji Socjologii Sztuki już dostępny! 20 sierpnia 2021
- KONKURS NA PRACĘ LICENCJACKĄ LUB MAGISTERSKĄ 7 lipca 2020
- CfP do Przeglądu Socjologii Jakościowej i Przeglądu Socjologicznego 14 maja 2020
- III Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Socjologia sztuki w Polsce: szkoły, paradygmaty, kierunki badań pt.: Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne 19 marca 2020
- Sekcja Socjologii Sztuki PTS serdecznie zaprasza na seminarium naukowe „Spotkania interdyscyplinarne” pt.: OBECNOŚĆ. Perspektywy włączenia poprzez sztukę. 24 kwietnia 2018
- Różne wzory. Badanie praktyk kulturowych i wytworów artystycznych w perspektywie otwierania lub zamykania się wspólnot na inność i zmianę 17 marca 2018