• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Wirtualne Seminarium Socjologii Ciała: Metoda Feldenkraisa – teoria i praktyka pracy z ciałem

Wirtualne Seminarium Socjologii Ciała: Metoda Feldenkraisa – teoria i praktyka pracy z ciałem

Wirtualne Seminarium Socjologii Ciała: Metoda Feldenkraisa – teoria i praktyka pracy z ciałem
Opublikowano 19 kwietnia 2022 w: Aktualności

22.04 w godzinach 12.04-14:00 odbędzie się pierwsze w tym roku Wirtualne Seminarium Socjologii Ciała. Gościć na nim będziemy dr Katarzynę Salamon-Krakowską, która przedstawi referat “Metoda Feldenkraisa – teoria i praktyka pracy z ciałem“. Tym spotkaniem chcemy otworzyć nowy rodzaj seminariów, na które zapraszać będziemy osoby zajmujące się tematyką cielesności w innych perspektywach teoretycznych niż socjologia, a także praktyków pracy z ciałem.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1pdeDnixj

Tym razem, wyjątkowo, nie publikujemy informacji o WSSC na stronie internetowej Sekcji z uwagi na prace nad jej przeniesieniem na Multiportal UŁ.

Zapisy: byczkowska.owczarek@uni.lodz.pl

Szczegółowe informacje dotyczące referentki i samej metody:

Metoda Feldenkraisa jest formą edukacji somatycznej, w ramach której aktualizujemy obraz siebie. Ten rodzaj zajęć ruchowych przyczynia się do zwiększenia świadomości nie tylko w zakresie wzorców motorycznych, lecz również wzorców reakcji emocjonalnych i schematów myślowych. Zmiany zachodzące pod wpływem zajęć sprzyjają wyciszeniu i mogą wpływać na autoregulację stanów napięciowych.

Teoretyczne podstawy metody mają źródło zarówno w koncepcjach filozoficznych, jak również rozwojowych i neurobiologicznych.


Katarzyna Salamon-Krakowska- doktor nauk humanistycznych, certyfikowany nauczyciel metody Feldenkraisa oraz metody Bones for Life. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień dotyczących świadomości ciała, edukacji somatycznej oraz holistycznie pojmowanej natury bytu ludzkiego. W roku 2018 ukończyła w Madrycie czteroletnie szkolenie z metody Feldenkraisa uzyskując tytuł certyfikowanego nauczyciela. Jest autorką wielu publikacji dotyczących integralności psychosomatycznej człowieka oraz edukacji somatycznej jest, między innymi, współautorką książki „Świadome ciało. Cielesność w psychoterapii, terapii traumy i rozwoju osobistym”.
Jej największą fascynacją jest Metoda Feldenkraisa – forma świadomego ruchu. Będąc przekonaną o konieczności nieinstrumentalnego traktowania ciała ludzkiego, propaguje edukację somatyczną, w ramach której człowiek obdarza troską siebie jako psychofizyczną całość.

Link do profilu na FB:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063609790224