• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS » SocjoPercepcja vol. 16: Strajki kobiet w małych miastach

SocjoPercepcja vol. 16: Strajki kobiet w małych miastach

SocjoPercepcja vol. 16: Strajki kobiet w małych miastach
Opublikowano 11 stycznia 2021 w: Aktualności, Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w styczniowym spotkaniu SocjoPercepcji pt. Strajki kobiet w małych miastach, które odbędzie się 17 stycznia o godz. 17:00 na platformie ZOOM.

Prowadzenie:

dr hab. Dorota Majka-Rostek, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)

Goście:

dr Magdalena Muszel, socjolożka, antropolożka, prezeska zarządu Fundacji Zatoka oraz stypendystka Fundacji Polsko – Niemieckiej na rzecz Nauki

dr Grzegorz Piotrowski, socjolog, Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności

Anna Utko i Arkadiusz Utko, organizatorzy protestów w Trzebnicy

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że wykonywanie aborcji z powodów embriopatologicznych jest niezgodne z Konstytucją. Taka decyzja stała się przyczynkiem do protestów – tysiące osób wyszło na ulice dużych, jak i małych miast, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczaniu prawa do aborcji. Protesty stały się też platformą do wyrażania sprzeciwu wobec działań rządu, jak i ingerencji Kościoła katolickiego w życie publiczne. Na profilu facebookowym pisarki, Małgorzaty Halber, można było obserwować filmowe relacje z kilkudziesięciu małych miejscowości – od Gryfic przez Trzebnicę po Oświęcim. Styczniowe spotkanie SocjoPercepcji zostanie poświęcone właśnie protestom w małych miastach.

Punktem wyjścia dla dyskusji będą m.in. wnioski z badań kobiecych protestów w małych miastach, realizowanych przez dr Magdalenę Muszel i dra Grzegorza Piotrowskiego zarówno wcześniej, bo przy okazji czarnych protestów w 2016 roku, jak i obecnie. Wraz z badacz(k)ami oraz organizator(k)ami protestu w jednym z mniejszych miast porozmawiamy o doświadczeniach aktywistek i aktywistów działających poza dużymi miastami. Czy głos kobiet w małych miastach różni się od głosu kobiet zamieszkujących środowisko wielkomiejskie? Czy organizowane przez nie protesty różnią się w swoim repertuarze działań? Jakie możliwości i przeszkody wiążą się z aktywizmem w mniejszych miejscowościach?

Link do wydarzenia na FB: https://tinyurl.com/yd3rgu4r

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/93887833423?pwd=WnF6bFJtaStSUjlXb0Q0blptNnArZz09