Konferencja: (PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA
Konferencja: (PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA
Opublikowano 4 grudnia 2016 w: Aktualności, Konferencje
Wydział Humanistyczny AGH i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego
zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt.
(PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA
Kraków, 8−9 grudnia 2016 r. (czw. − pt.)
Pragniemy, aby nasze spotkanie było ważnym głosem w debacie o polskiej samorządności. Dlatego do udziału w konferencji zapraszamy teoretyków, badaczy i praktyków, którzy interesują się stanem samorządności terytorialnej w Polsce i działaniami poprawiającymi funkcjonowanie społeczności lokalnych.
Konferencja ma charakter naukowy, ale jest otwarta dla “wolnych słuchaczy” – bez potrzeby wcześniejszej rejestracji. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obradach zarówno działaczy III sektora, jak i urzędników.
Szczegółowy program wydarzenia
Szczególnie mocno zapraszamy do udziału w sesji plenarnej, która odbędzie się w czwartek 8 grudnia (w godz. 10.00-14.00) w Auli Wydziału Zarządzania AGH – ul. Gramatyka 10, Kraków.
W ramach sesji plenarnej wystąpią goście specjalni:
Prof. Jerzy Hausner – były wicepremier i minister finansów, ekonomista związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W pracy naukowej porusza zagadnienia związane z jakością działania administracji publicznej. W 2013 roku wraz z zespołem współpracowników opublikował “Raport o stanie samorządu terytorialnego w Polsce”.
Prof. Paweł Swianiewicz – ekonomista i geograf, profesor nauk ekonomicznych, specjalista w zakresie polityki lokalnej i finansów samorządowych. Jest kierownikiem Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Pełni funkcję eksperta Rady Europy ds. finansów samorządowych i organizacji terytorialnej. W latach 2010 do 2015 był społecznym doradcą prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego.
Dr Cezary Trutkowski – prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu publikacji skupionych na funkcjonowaniu polskich samorządów, w których diagnozuje jakość działania administracji samorządowej oraz opisuje procesy rozwoju lokalnego i mechanizmy zapobiegania korupcji.
W trakcie sesji plenarnej odbędzie się również panel dyskusyjny pt. Wyzwania partycypacji obywatelskiej w mieście – doświadczenia praktyków, w którym uczestniczyć będą:
- Oktawiusz Chrzanowski – Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Warszawa
- Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
- Piotr Drygała – Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej
- Ewa Chromniak – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Kraków
- Przemysław Dziewitek – Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska (Kraków), członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (moderator panelu)
Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji