• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Konferencje » Konferencja: (PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA

Konferencja: (PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA

Konferencja: (PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA
Opublikowano 4 grudnia 2016 w: Aktualności, Konferencje

Wydział Humanistyczny AGH i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt.

(PRO)OBYWATELSKI SAMORZĄD: PRAKTYKI, TEORIE, WYZWANIA

Kraków, 8−9 grudnia 2016 r. (czw. − pt.)

Pragniemy, aby nasze spotkanie było ważnym głosem w debacie o polskiej samorządności. Dlatego do udziału w konferencji zapraszamy teoretyków, badaczy i praktyków, którzy interesują się stanem samorządności terytorialnej w Polsce i działaniami poprawiającymi funkcjonowanie społeczności lokalnych.

Konferencja ma charakter naukowy, ale jest otwarta dla “wolnych słuchaczy” – bez potrzeby wcześniejszej rejestracji. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obradach zarówno działaczy III sektora, jak i urzędników.

Szczegółowy program wydarzenia

Szczególnie mocno zapraszamy do udziału w sesji plenarnej, która odbędzie się w czwartek 8 grudnia (w godz. 10.00-14.00) w Auli Wydziału Zarządzania AGH – ul. Gramatyka 10, Kraków.

W ramach sesji plenarnej wystąpią goście specjalni:

Prof. Jerzy Hausner – były wicepremier i minister finansów, ekonomista związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W pracy naukowej porusza zagadnienia związane z jakością działania administracji publicznej. W 2013 roku wraz z zespołem współpracowników opublikował “Raport o stanie samorządu terytorialnego w Polsce”.

Prof. Paweł Swianiewicz – ekonomista i geograf, profesor nauk ekonomicznych, specjalista w zakresie polityki lokalnej i finansów samorządowych. Jest kierownikiem Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Pełni funkcję eksperta Rady Europy ds. finansów samorządowych i organizacji terytorialnej. W latach 2010 do 2015 był społecznym doradcą prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego.

Dr Cezary Trutkowski – prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu publikacji skupionych na funkcjonowaniu polskich samorządów, w których diagnozuje jakość działania administracji samorządowej oraz opisuje procesy rozwoju lokalnego i mechanizmy zapobiegania korupcji.

W trakcie sesji plenarnej odbędzie się również panel dyskusyjny pt. Wyzwania partycypacji obywatelskiej w mieście – doświadczenia praktyków, w którym uczestniczyć będą:

  • Oktawiusz Chrzanowski – Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Warszawa
  • Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
  • Piotr Drygała – Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej
  • Ewa Chromniak – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Kraków
  • Przemysław Dziewitek – Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska (Kraków), członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (moderator panelu)

Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji

Program

Załączniki