Zaproszenie na Debatę o debacie publicznej: Społeczeństwo obywatelskie – oczko w głowie czy sól w oku polityków?
Zaproszenie na Debatę o debacie publicznej: Społeczeństwo obywatelskie – oczko w głowie czy sól w oku polityków?
Opublikowano 18 grudnia 2024 w: Aktualności
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Sekcja Badań Komunikacji Społecznej PTS zaprasza na V Debatę o debacie publicznej: Społeczeństwo obywatelskie – oczko w głowie czy sól w oku polityków?
Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 grudnia, o godz. 17:30 w Faktycznym Domu Kultury,
ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie.
Społeczeństwo obywatelskie od lat odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu życia publicznego, będąc zarówno narzędziem mobilizacji, jak i środkiem legitymizacji politycznych decyzji. Politycy chętnie wspierają inicjatywy obywatelskie lub wykorzystują etykietę obywatelskości dla swoich celów. Jednocześnie, od lat 90. XX wieku, inicjatywy społeczne musiały nieustannie walczyć o uznanie i pozytywny wizerunek. W ostatnich latach obserwujemy coraz bardziej polaryzujące debaty, które często stygmatyzują wybrane środowiska aktywistyczne, jak np. Komitet Obrony Demokracji, sympatyków Radia Maryja czy Ostatnie Pokolenie.
Niedawno kontrowersje wzbudziła dyskusja wokół rządowej strategii migracyjnej, w której ze strony polityków padły oskarżenia o oderwanie aktywistów od rzeczywistości. Po opublikowaniu strategii organizacje pozarządowe w apelu do premiera zwróciły uwagę, że dokumentu nie poddano konsultacjom społecznym. Alarmowały też w sprawie atmosfery nagonki i lekceważenia wobec organizacji pomagającym uchodźcom i migrantom. Dyskusja ta odbyła się w kontekście rocznicy rządów Koalicji Obywatelskiej, która w swej walce politycznej z Prawem i Sprawiedliwością czerpała siłę z mobilizacji obywatelskiej. Rosnące rozczarowanie części tego środowiska wskazuje na napięcia między społecznymi oczekiwaniami a polityczną rzeczywistością, w której energia obywatelska nie znajduje odpowiednich kanałów do współudziału w rządzeniu.
Podczas kolejnej debaty o debacie publicznej chcemy porozmawiać o relacjach społeczeństwa obywatelskiego z rządzącymi. Interesować będzie nas szczególnie to, jak społeczeństwo obywatelskie jest opisywane i oceniane w przestrzeni publicznej przez polityków. Czy polityczki i politycy traktują środowisko aktywistyczne serio, czy instrumentalnie? Czy różnią się między sobą pod tym względem, czy stosunek społeczeństwa obywatelskiego nie ma politycznych barw? Czy polaryzacja polityczna wpływa na dyskusje o społeczeństwie obywatelskim? I jakie to ma konsekwencje dla spójności ruchów/organizacji obywatelskich?
W rozmowie udział wezmą:
Konrad Burdyka – socjolog, pracuje jako adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW oraz główny specjalista ds. badań i analiz w Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W przeszłości związany zawodowo z Polską Akademią Nauk. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących społecznych i kulturowych przeobrażeń polskiej wsi oraz działalności wiejskich organizacji pozarządowych. Pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Socjologii Wsi i Rolnictwa Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W chwilach wolnych zaangażowany w rozwój sportu wiejskiego i aktywizację społeczności lokalnych.
Magdalena Chrzczonowicz – naczelna OKO.press, redaktorka, dziennikarka. W OKO.press od początku, pisze o prawach człowieka, szczególnie prawach kobiet i osób uchodźczych, polityce i migracji. Nominowana do nagrody Pióro Nadziei 2023 Amnesty International i do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2023 r. Wcześniej przez 10 lat pracowała w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in Action Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej) przy projektach społecznych i badawczych.
Agnieszka Czerederecka – aktywistka, buntowniczka, warszawianka. Współzałożycielka i jedna z liderek Warszawski Strajk Kobiet. Organizatorka kilkuset demonstracji, marszów i happeningów w Warszawie, w tym Czarnego Poniedziałku ‘2016 na pl. Zamkowym w Warszawie, 90-tysięcznego marszu w #CzarnyPiątek 23 marca 2018 r. czy ponad stu dni protestów po ogłoszeniu “wyroku” Przyłębskiej 22/10/2020. To ona koordynowała przez 40 dni wsparcie protestu rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w Sejmie (18 kwietnia-27 maja). Pomysłodawczyni i liderka projektu Koleżanki Sąsiadki. Właścicielka głosu jak dzwon Zygmunta, którym pali głośniki na protestach. Prywatnie – kocha psy. Czworonożne!
Andrzej Jurowski – współzałożyciel Ostatniego Pokolenia, wcześniej związany z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym i Inicjatywą Pracowniczą. Studiuje na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Socjologia stosowana i antropologia społeczna.
Iwona Młoźniak – członkini SBKS PTS, Socjolożka i filozofka. Pracuje z Zakładzie Socjologii w Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy badawczej zajmuje się m.in. analizą dyskursu polityk publicznych dotyczących starzenia się.
Spotkanie poprowadzą Magdalena Nowicka-Franczak (UŁ) i Anna Radiukiewicz (IFiS PAN)