• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Zaproszenie na “Debatę o debacie”: 28 czerwca, godz. 17:30, Faktyczny Dom Kultury w Warszawie

Zaproszenie na “Debatę o debacie”: 28 czerwca, godz. 17:30, Faktyczny Dom Kultury w Warszawie

Zaproszenie na “Debatę o debacie”: 28 czerwca, godz. 17:30, Faktyczny Dom Kultury w Warszawie
Opublikowano 18 czerwca 2024 w: Aktualności

Sekcja Badań Komunikacji Społecznej PTS serdecznie zaprasza na III Debatę o debacie publicznej, która odbędzie się w Warszawie, w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12), 28 czerwca (piątek) o godz. 17:30.

NIECHCIANE TEMATY: DEBATA PUBLICZNA W CZASIE WYBORÓW

Czas wyborów to dla debaty publicznej trudny okres. Z jednej strony, wydawałoby się, że w takich okolicznościach nie ma spraw, o których polityczki i politycy wahaliby się mówić. Jeśli więc istnieje jeszcze jakieś tabu w debacie politycznej, to w czasie okołowyborczym zostanie ono złamane. Z drugiej strony, jest jednak tak, że wciąż pewne problemy są zamiatane pod dywan, a kampania wyborcza okazuje się do tego wygodną wymówką. To zjawisko było zauważalne także w trakcie ostatnich kampanii wyborczych w Polsce: parlamentarnej, samorządowej i europejskiej.

W ramach cyklu “Debata o debacie” chcemy się zastanowić, które tematy są „niedyskutowalne” w trakcie kampanii wyborczej, kto i na jakiej podstawie o tym decyduje.

Czy czas wyborów to rzeczywiście zły czas na debatę? Jakie są społeczne zyski, a jakie straty z polityczno-publicznego debatowania o sprawach, które budzą kontrowersje, jak np. prawo do aborcji, związki partnerskie, polityka migracyjna i ochrona praw mniejszości? Innymi słowy, czy w demokracji może istnieć nieodpowiedni czas na debatę o sprawach fundamentalnych, jak prawa człowieka?

W debacie udział wezmą:

Magdalena Chrzczonowicz: wicenaczelna OKO.press, redaktorka, dziennikarka. W OKO.press od początku, pisze o prawach człowieka, szczególnie prawach kobiet i osób uchodźczych, polityce i migracji. Nominowana do nagrody Pióro Nadziei 2023 Amnesty International i do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2023 r. Wcześniej przez 10 lat pracowała w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in Action Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej) przy projektach społecznych i badawczych.

Iza/bela Desperak: socjolożka gender i polityki, adiunktka w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności IS UŁ, członkini Interdyscyplinarnego Seminarium Gender przy CEIN UŁ, wykładowczyni międzynarodowego programu gender studies GEMMA; zajmuje się problematyką wykluczeń i nierówności, zwłaszcza odnoszących się do płci, orientacji i tożsamości płciowej, politykami równościowymi, a także międzynarodowym ruchem anty-gender; autorka poświęconej genderowemu wymiarowi transformacji książki Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2013/2017.

Grzegorz Demel: dr, antropolog kulturowy, socjolog i ukrainoznawca. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie bada zjawiska zachodzące w ukraińskich społecznościach w Polsce. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół etniczności, migracji i diaspor; analizuje dyskursy tożsamościowe. Zwolennik nauki zaangażowanej w zmianę społeczną; przez wiele lat związany z organizacjami pozarządowymi, w których prowadził m.in. polsko-ukraińskie projekty aktywizacji obywatelskiej i partycypacyjne diagnozy lokalne oraz warsztaty z zakresu wrażliwości międzykulturowej, m. in. dla funkcjonariuszy policji. Zaangażowany w działania humanitarne na granicy polsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej i w Ukrainie.

Adriana Porowska: wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za politykę społeczną i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Od lat działa na rzecz osób wykluczonych, szczególnie tych doświadczających bezdomności. 15 lat prezesowała Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Polityczka Polska 2050.

Spotkanie poprowadzą:

dr Magdalena Nowicka-Franczak (Uniwersytet Łódzki)

dr Anna Radiukiewicz (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)