• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Spotkanie pt. “Internet jako przedmiot i narzędzie badań nauk społecznych w edukacji, kulturze i polityce”

Spotkanie pt. “Internet jako przedmiot i narzędzie badań nauk społecznych w edukacji, kulturze i polityce”

Spotkanie pt. “Internet jako przedmiot i narzędzie badań nauk społecznych w edukacji, kulturze i polityce”
Opublikowano 23 października 2016 w: Aktualności

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego serdecznie zaprasza na spotkanie pt. “Internet jako przedmiot i narzędzie badań nauk społecznych w edukacji, kulturze i polityce

Internet stał się powszechnym i popularnym przedmiotem badania przedstawicieli nauk społecznych. Usieciowienie społeczeństwa, edukacja w sieci, czy też uczestnictwo w kulturze z wykorzystaniem Internetu to problemy, które są od wielu lat przedmiotem namysłu zarówno teoretycznego i badawczego. Z drugiej strony obserwujemy pomijanie problematyki Internetu w najważniejszych wydarzeniach poświęconych naukom społecznym i kulturze. Dla przykładu ani jeden panel w trakcie ostatniego Kongresu Kultury oraz XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego nie był poświęcony Internetowi (problematyka ta pojawiała się jedynie w pojedynczych referatach w ramach innych grup tematycznych). Czy w takim razie nauki społeczne mają jeszcze coś do powiedzenia w kwestiach badania sieci i poprzez sieć?

Wspólnie z naszymi gośćmi spróbujemy odpowiedzieć na pytanie przedstawiając najnowsze wyniki badań w zakresie:
• zmian w kulturze uczestnictwa na przykładzie blogów o tematyce kulturalnej
• otwartości kultury w instytucjach kultury
• wykorzystania Facebooka w badaniu polityki
• edukacji młodzieży i dorosłych na temat bezpieczeństwa w Internecie

W spotkaniu udział wezmą:

Dr Grzegorz Stunża (IP UG)
Dr Paweł Matuszewski (IP UKSW)
Ewa Majdecka (ISNS UW, Centrum Cyfrowe)
Paweł Maranowski (ISP PAN, CC)

Prowadzenie: dr Katarzyna M. Wyrzykowska (PRM)

27 października (czwartek), godz. 17:00, Warszawa, Pałac Staszica (ul. Nowy Świat 72), sala 242 (2 piętro).

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/327693267586680/

Kilka słów o naszych gościach:
Grzegorz Stunża – adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładowca, badacz, trener i autor materiałów edukacyjnych. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją medialną i kompetencjami medialnymi/cyfrowymi. Współpracuje z Instytutem Kultury Miejskiej, Fundacją Nowoczesna Polska i Muzeum Emigracji. Stypendysta MKiDN w zakresie animacji i edukacji kulturalnej (2013). Prowadzi blog http://edukatormedialny.pl/

Paweł Matuszewski – badacz społeczny i wykładowca uniwersytecki, kierownik Zakładu Socjologii Polityki w Katedrze Instytucji i Zachowań Politycznych w Instytucie Politologii UKSW. W swojej pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim przekształcaniem różnego rodzaju danych w wiedzę, która pozwala wyjaśnić, zrozumieć i przewidzieć zachowania społeczne. Od 2015 r. prowadzi projekt “Radar Polityczny”.

Ewa Majdecka – Socjolożka i animatorka kultury, doktorantka w ISNS UW oraz absolwentka specjalizacji animacja kultury w IKP UW. W Centrum Cyfrowym zajmuje się działaniami na rzecz promowania otwartości w instytucjach dziedzictwa.

Paweł Maranowski – socjolog, badacz, analityk, pracownik naukowy w Zakładzie Badań Elit i Instytucji Władzy Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz w Instytucie Socjologii Collegium Civitas, członek zarządu Oddziału Warszawskiego PTS. Zainteresowania naukowe: socjologia polityki, procesy decyzyjne w polityce, teorie elit, nowe media.

Zapraszamy również do zapoznania się z raportami z badań, do których odnosić się będą nasi prelegenci:

internet