Spotkanie OŁ PTS i Sekcji Socjologii Ciała PTS, 13.11.2024
Spotkanie OŁ PTS i Sekcji Socjologii Ciała PTS, 13.11.2024
Opublikowano 4 listopada 2024 w: Aktualności
Oddział Łódzki PTS, Sekcja Socjologii Ciała PTS oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na spotkanie z Autorką książki “Batutą i skalpelem” dr Dominiką Byczkowską-Owczarek. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej (link do spotkania online zamieszczony jest na końcu wiadomości).
Zapowiedź spotkania:
Czy wiesz, kim jest „ufalny” pacjent? Albo jaka część mózgu jest nazywana kochanką neurochirurgów? Czym różni się dyrygowanie w filharmonii od dyrygowania w operze? W jakich utworach frak dyrygenta się nie marszczy?
Na te i inne tematy dr Krystyna Dzwonkowska-Godula porozmawia z autorką książki „Batutą i skalpelem”, dr Dominiką Byczkowską-Owczarek.
Spotkanie odbędzie się 13 listopada 2024 r o godzinie 18:00 w sali T401 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
W książce „Batutą i skalpelem” autorka analizuje rolę ciała w zawodach wysokospecjalistycznych – neurochirurga i dyrygenta orkiestrowego, które zazwyczaj kojarzą się z rozległą wiedzą teoretyczną. Jak się jednak okazuje, za sukcesem w tych dziedzinach stoją tysiące godzin pracy, w tym fizycznej, polegającej na kontroli własnych ruchów i mimiki twarzy, a także umiejętnej współpracy z innymi bez użycia słów. W publikacji został przedstawiony proces pracy poprzez ciało w obu badanych profesjach, ze szczególnym uwzględnieniem takich jego aspektów, jak: przywództwo, tożsamość zawodowa, technologia, praca w zespole, komunikowanie czy samotność. Pokazano także, jak w profesjach o kilkusetletniej historii i unikalnej kulturze pracy tworzeni są indywidualiści, oraz jak w obu tych zawodach odnajdują się kobiety.
Dr Dominika Byczkowska-Owczarek pracuje w Instytucie Socjologii UŁ. Jej zainteresowania naukowe ogniskują się wokół problematyki socjologii ciała. Aktualnie prowadzi projekt badawczy dotyczący wykorzystania ciała w zawodzie tłumacza Polskiego Języka Migowego. Przewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała PTS, pasjonatka dydaktyki aktywnej i popularyzacji nauki. Autorka książek “Ciało w tańcu. Analiza socjologiczna” i “Batutą i skalpelem. Ciało w zawodach wysokospecjalistycznych”, redaktorka monografii “Ciało i społeczeństwo. Socjologia ciała w badaniach i koncepcjach teoretycznych” oraz współautorka monografii “Za drzwiami oddziału. Badania etnograficzne w szpitalu”.
Dr Krystyna Dzwonkowska-Godula – adiunkta w Katedrze Socjologii Wsi i Miasta w Instytucie Socjologii UŁ. Od 2021 roku realizuje projekt badawczy “Polityka reprodukcyjna i sprawiedliwość reprodukcyjna w Polsce i w Kanadzie”. Stypendystka NAWA programu im. M. Bekkera.
Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w 2024 roku i znajduje się w Wolnym Dostępie: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/batuta-i-skalpelem-cialo-w-zawodach-wysokospecjalistycznych/
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Link do dołączenia do spotkania online: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NGRlODQyMDMtMjEwNi00MTMyLTgwMjgtNmJiNDVmMTExMzY5%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2263441aef-da0e-4397-bb7e-f9d4705e963b%22%2c%22Oid%22%3a%22de81e40a-3213-4282-b2ef-a75498ecf84d%22%7d
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1943164952855479