AI Ageism. Badanie dyskryminacji ze względu na wiek w erze algorytmów. Refleksje i przyszłe kierunki badań nad nierównościami społecznymi.
AI Ageism. Badanie dyskryminacji ze względu na wiek w erze algorytmów. Refleksje i przyszłe kierunki badań nad nierównościami społecznymi.
Opublikowano 11 marca 2025 w: Aktualności
Sekcja Socjologii Cyfrowej PTS oraz Zakład Socjologii Teoretycznej IFiS PAN zapraszają do udziału w seminarium, które odbędzie się online 18 marca 2025 o godzinie 15:00.
Dr Justyna Stypińska (WZB Berlin Social Science Center)
wygłosi referat pt.
AI Ageism
Badanie dyskryminacji ze względu na wiek w erze algorytmów. Refleksje i przyszłe kierunki badań nad nierównościami społecznymi.
Komentatorka: dr hab. Renata Włoch, prof. UW, Katedra Socjologii Cyfrowej, Wydział Socjologii UW
Prowadzenie: dr hab. Dariusz Brzeziński, prof. IFiS PAN, Zakład Socjologii Teoretycznej IFiS PAN
Abstrakt: Definicja „AI ageismu” dostarcza ram koncepcyjnych do analizy wykluczenia i dyskryminacji ze względu na wiek w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Przedstawiane analizy będą oparte na wynikach badań empirycznych przeprowadzonych w pięciu krajach – Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Polsce i Holandii – w ramach interdyscyplinarnego projektu AGEAI. Prezentacja będzie próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nauki społeczne mogą przyczynić się do głębszego i bardziej systematycznego zrozumienia nierówności algorytmicznych, wychodząc poza powszechnie stosowane analizy i pojęcia jak np. „AI bias”.
Dr Justyna Stypińska (WZB Berlin Social Science Center) jest socjolożką badającą różne formy dyskryminacji algorytmicznej i uprzedzeń w technologiach sztucznej inteligencji oraz sposób, w jaki tworzą one nowe wymiary nierówności społecznych i ekonomicznych w późnym kapitalizmie. W WZB pracuje jako kierownik międzynarodowego projektu badawczego AI Ageism: nowe formy dyskryminacji i wykluczenia ze względu na wiek w erze algorytmów i sztucznej inteligencji (AGEAI) finansowanego z Fundacji Naukowej Volkswagen w Niemczech. W jego ramach bada wpływ wykorzystania technologii AI na starzejące się populacje w Europie z perspektywy społeczno-technicznej. Publikowała m.in. w AI & Society; Work, Aging and Retirement; Journal of Population Ageing; European Journal of Ageing. Jest współredaktorką tomów: Gender and Power in Eastern Europe (Springer) oraz Społeczeństwo i codzienność. W stronę nowej socjologii? (WAiP).
Link do seminarium: https://zoom.us/j/98341760764?pwd=H6stjL0aiiLpeH2algPgb4uVtqntqo.1
Identyfikator spotkania: 983 4176 0764, Kod dostępu: 653863
