Zaproszenie “Socjologia kryzysu: Co się dzieje z religią w Polsce?”
Zaproszenie “Socjologia kryzysu: Co się dzieje z religią w Polsce?”
Opublikowano 25 listopada 2024 w: Aktualności, Komunikaty: Oddział Krakowski PTS
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie naukowe i dyskusję w ramach cyklu Wieczory socjologiczne: „Socjologia kryzysu: Co się dzieje z religią w Polsce?”
5 grudnia 2024 (czwartek), godzina 18.00, Instytut Socjologii UJ, Grodzka 52, czytelnia Biblioteki IS UJ (tzw. sala kominkowa), I p.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1620132538852406
Na to, że z religią „coś się w Polsce dzieje” wskazują zarówno wyniki badań społecznych, dyskurs publiczny, jak i szeroko pojmowane działania polityczne ostatnich lat, włączając w to mobilizacje i ruchy społeczne. Wyniki badań ilościowych pokazują, że obraz Polski jako wysoce religijnego, katolickiego kraju potrzebuje zniuansowania. Gwałtownie spada poziom praktyk religijnych, nieco wolniejszy, ale także dostrzegalny jest spadek deklaracji wiary (rośnie m.in. liczba osób uznających się za niewierzące). Zmiany te szczególnie widoczne są w wielkich miastach i wśród osób młodych. Polacy krytycznie odnoszą się do obecności religii w sferze publicznej, w szczególności do ingerencji przedstawicieli instytucji religijnych w tworzenie prawa i prób wpływania na preferencje wyborcze elektoratu.
Refleksja nad przemianami religijności nie wyczerpuje jednak odpowiedzi na pytanie o to, co dzieje się z religią w naszym kraju. W trakcie naszego spotkania, chcemy bliżej przyjrzeć się temu, jaką funkcję pełni religia, i jak rozumiana, w różnych obszarach życia społecznego w Polsce. Jakim transformacjom ulega, np. w kontekście zmian społecznych, politycznych i technologicznych? W dyskusji odnosić się będziemy zarówno do religii (dotąd) dominującej, a więc rzymskiego katolicyzmu, ale spróbujemy spojrzeć także poza „centrum” – na rolę religii mniejszościowych i światopoglądów alternatywnych wobec religii jako takiej.
W dyskusji udział wezmą:
dr Marta Kołodziejska – doktor nauk socjologicznych, badaczka mediatyzacji religii i duchowości, adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badania przemian wpływu nowych mediów i nowych technologii na instytucje, wspólnoty i praktyki religijne, a także na różne formy duchowości. Badała m.in. tworzenie wspólnot na katolickich forach internetowych, aplikację do mindfulness, czy korzystanie z mediów cyfrowych przez mniejszości wyznaniowe w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jej ostatnia publikacja to “Cultural and Theological Influences on Religious Engagement with Digital Media during COVID-19: A Comparative Study of Churches in Poland and Ireland” (Kołodziejska, Mandes, Rabiej-Sienicka, 2024).
dr hab. Sławomir Mandes – socjolog, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się socjologią religii, metodologią badań społecznych, problematyką życia lokalnego. Autor książek (m.in. Kapitał społeczny w małych miastach (współautor) 2005, Świat przeżywany w socjologii 2012, Miejsce religii w społeczeństwie 2016, Społeczeństwo na zakręcie (współautor)) i wielu artykułów. Ostatnio opublikował “W stronę nowej metodologii analizy treści. Podobieństwa i różnice pomiędzy modelowaniem tematycznym i jakościową analizą treści” (z Agnieszka Karlińska), Przegląd Socjologii Jakościowej, 2024.
dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ – socjolożka,pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na związkach pomiędzy religią, płcią i polityką we współczesnej Europie. Autorka i współautorka artykułów publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach (m.in. w „Sociology of Religion”, „Religion, State and Society”, „Journal of Contemporary Religion” i in.) oraz redaktorka i autorka książek (np. „W walce o hegemonię? Religia w polskiej sferze publicznej na przykładzie debat sejmowych” [2018]). Obecnie kieruje projektem „”Praktyki sekularności w katolickiej Polsce: wytwarzanie nowego porządku społecznego?”, finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Prowadzenie: dr Anna Szwed (OK, PTS, Instytut Socjologii UJ)
Zapraszamy!
Zarząd Oddziału Krakowskiego
Polskiego Towarzystwa Socjologicznego