• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Seminaria » Debata i Maraton Idei: Migracje/Racje/Reakcje Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa?

Debata i Maraton Idei: Migracje/Racje/Reakcje Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa?

Debata i Maraton Idei: Migracje/Racje/Reakcje Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa?
Opublikowano 31 maja 2016 w: Seminaria

Debata i Maraton Idei:
Migracje/Racje/Reakcje
Jakiej polityki integracyjnej
potrzebuje Polska i Europa?

3 czerwca 2016, 10:00

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego,
ul. Dobra 56/66 (sala 316)

Rejestracja

 

Debata i Maraton Idei:
Migracje/Racje/Reakcje
Jakiej polityki integracyjnej
potrzebuje Polska i Europa?

3 czerwca 2016, 10:00

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego,
ul. Dobra 56/66 (sala 316)

Rejestracja
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych zapraszają do udziału w debacie na temat przyszłego kształtu polityki integracyjnej w Polsce i w Europie.

Debata będzie poprzedzona serią inspirujących wykładów do wygłoszenia których zaprosiliśmy: Annę Czechowską, kierującą centrum integracyjnym dla migrantów, uchodźców i ich rodzin „Box66“ w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain oraz pochodzącego z Czeczeni Elsi Adajewa, prezesa Fundacji Sinta, który od 15 lat mieszka w Polsce.

W związku z napływem imigrantów, wielokulturowość stała się dziś kluczowym zjawiskiem społecznym w przestrzeni Unii Europejskiej. Szczególnego znaczenia nabrały dla Europejczyków takie pojęcia jak: tolerancja, integracja, wartości europejskie, czy wreszcie – tożsamość europejska.

W debacie publicznej jednak bardzo często brakuje refleksji o tym, jak można wspierać harmonijne współżycie mieszkańców pochodzących z różnych kultur. Pojawia się też pytanie, czy dotychczasowe polityki integracyjne funkcjonujące w krajach Europy Zachodniej sprawdziły się i czy Polska powinna podążać ich drogą, czy też stworzyć zupełnie inny model.

Podczas spotkania porozmawiamy więc, jakie są pozytywne doświadczenia krajów europejskich w zakresie integracji migrantów, a jakich błędów nie powinniśmy powielać.

Jednak podczas debaty nie uciekniemy od pytań o kwestie podstawowe, bez których integracja zawsze poniesie klęskę.

Porozmawiamy więc o naszej otwartości wobec migrantów. Zmierzymy się z naszymi lękami, brakiem zrozumienia i niechęcią wobec obcych.

Spotkanie będzie więc w dużej mierze dyskusją o naszym stosunku wobec przedstawicieli innych kultur, którzy mieszkają obok nas oraz o pokonywaniu różnic i uprzedzeń.

W pierwszej części wydarzenia odbędzie się Maraton idei podczas którego aktywiści i aktywistki z Berlina i Warszawy, odpowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z migrantami i uchodźcami oraz o wyzwaniach związanych z prowadzeniem działań integracyjnych m.in. w przestrzeni miejskiej.

W Maratonie idei udział wezmą:

Anna Czechowska, ekspert ds. komunikacji interkulturowej, zarządzania projektami/PR i fundraising. Od kwietnia 2015 r. kieruje centrum integracyjnym dla migrantów, uchodźców i ich rodzin „Box66“ w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain

Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar(z języka czeczeńskiego: „rozwój”) im. Issy Adajewa, pochodzi z Czeczenii i od 15 lat mieszka w Polsce

Po Maratonie idei zapraszamy na debatę w której swój udział zapowiedzieli:

Anna Szadkowska- Ciężka, Urząd Miasta Lublin

Prof. Halina Grzymała – Moszczyńska, Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Ziad Abou Saleh, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu

Anna Piłat, ekspertka ds. polityki integracyjnej, Instytut Spraw Publicznych

Grzegorz Lindenberg, publicysta portalu euroislam.pl

Wydarzenie poprowadzi Dariusz Bugalski, dziennikarz radiowej Trójki.

Debata jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie fotograficznej pt. “Przesiedlone”, którą można oglądać od 23 maja do 3 czerwca w pasażu BUWu.

Rejestracja: www.isp.org.pl

Informacje o wystawie: https://www.facebook.com/events/1733649440212445/