Seminarium naukowe pt. Demokracja i żywioły radykalizmu
Seminarium naukowe pt. Demokracja i żywioły radykalizmu
Opublikowano 28 maja 2016 w: Seminaria
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na seminarium naukowe pt. Demokracja i żywioły radykalizmu
Czym jest nadużywany idiom radykalizmu? Ilustracją niespokojnego życia, fundamentalizmu, ekstremizmu i przemocy, czy może raczej specyficznie nowoczesnych procesów gdzie ryzyko, przygodność i tempo życia skłaniają ku wzmożonej refleksyjności? W pojęciu „korzeni” zawartych w źródle słowa „radykalizm” [radix] pojawia się jako figura czegoś pierwotnego i bliskiego naturze. W praktyce radykalne uczucia, myśli i działania przynoszą spór o kształt sfery publicznej, są manifestacją reakcyjnych i nostalgicznych tęsknot za utraconym porządkiem, albo – alternatywnie – przejawem wzniosłych predylekcji, awangardowych wizji i utopijnych nadziei. W obu przypadkach radykalizm przyjmuje postać radykalizacji, tj. procesu, w którym istniejące status quo staje pod znakiem zapytania. Błądzimy między potrzebą higieny społecznej, w której prawo i ceremonialne zasady współżycia mas ograniczają przemoc kosztem dynamiki społecznej, a tęsknotą za agonicznym witalizmem elit, który sprawia, że życie publiczne nabiera energii, jakkolwiek towarzyszy temu psychologiczny, egzystencjalny i społeczny niepokój.
Zaproszeni goście nie tylko odniosą się w swoich wystąpieniach do powyższych kwestii, ale także dopytywać będą o to, czy demokracje potrzebują radykalizmu?
W spotkaniu udział wezmą:
Prof. dr hab. Szymon Wróbel (IFiS PAN)
Dr Michał Kozłowski (IF UW)
Dr Mikołaj Rakusa-Suszczewski (CE UW)
Prowadzenie: Agata Rozalska (IS UKSW)
2 czerwca 2016 r. godzina 13:00. Pałac Staszica (ul. Nowy Świat 72, Warszawa), sala 200.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/586450194849501/