• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Seminarium online: Obywatelstwo miejskie – kto mieszka w polskich miastach, jakie ma prawa?

Seminarium online: Obywatelstwo miejskie – kto mieszka w polskich miastach, jakie ma prawa?

Seminarium online: Obywatelstwo miejskie – kto mieszka w polskich miastach, jakie ma prawa?
Opublikowano 6 marca 2024 w: Aktualności

Sekcja socjologii miasta PTS zaprasza do udziału w spotkaniu on-line, w którego centrum będzie panel dyskusyjny: Obywatelstwo miejskie – kto mieszka w polskich miastach, jakie ma prawa?

Koncepcja obywatelstwa miejskiego jest pochodną tendencji kulturowo-politycznej do dowartościowania lokalności, myślenia o miejskości jako wehikule podmiotowości, narzędziu innowacji i społecznej aktywności. Jako taka uruchamia szereg pytań zarówno na poziomie teoretycznym jak i na poziomie praktyk społeczności lokalnych i zarzadzania wspólnotami przestrzennymi. Proponowana dyskusja ma rzucić światło na trzy kwestie:

(1) koncepcję obywatelstwa miejskiego,

(2) skalę zjawiska „nowych mieszkańców”

(3) oraz na dylematy wiążące się z obecnym kształtem społecznym i politycznym miast, który na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się w sposób zasadniczy.

Do udziału w panelu zaprosiliśmy: Macieja Kowalewskiego z USZ, Pawła Kubickiego z UJ i Konrada Pędziwiatra z UEK. Panel moderuje: Marek Nowak (Sekcja socjologii miasta, UAM).

Link do panelu zamieścimy w przypominającej informacji trzy dni przed wydarzeniem.