• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Uncategorized » Tablica Ossowskich na Żoliborzu

Tablica Ossowskich na Żoliborzu

Tablica Ossowskich na Żoliborzu
Opublikowano 2 stycznia 2023 w: Aktualności, Uncategorized

10 XII 2022 r. w Warszawie, na Żoliborzu, przy ul. Krasińskiego 16, na budynku WSM, w którym w l. 1932-1974 mieszkali Maria i Stanisław Ossowski została odsłonięta tablica im poświęcona. Zawisła z inicjatywy grona Żoliborzan i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, wspartej przez Urząd Dzielnicy Żoliborz oraz darczyńcę, który pragnie pozostać anonimowy.

Na nieformalną uroczystość przyszło ponad 50 osób, wiele z nich nie widziało się od dawna. Prowadzący spotkanie Antoni Sułek powiedział, że „Ossowscy to ludzie idei wciąż żywych. Jedna idea to „brak posłuszeństwa w myśleniu”. Ten brak nie jest deficytem, lecz cnotą, nie tylko ludzi nauki, lecz ogółu ludzi myślących. Druga idea to afirmacja godności ludzkiej, szacunek do wszystkich ludzi, do każdego człowieka, także Innego”. Krzysztof Kiciński, uczeń Marii Ossowskiej, w „słowie od socjologii” przypomniał Ossowskich oraz grono ludzi, którzy przewinęli się przez ich mieszkanie jako uczestnicy seminarium domowego w okresie stalinowskim, gdy socjologia na UW została zlikwidowana. Jarosław Abramow,  mieszkający w Kanadzie  autor wspomnień „Lwy z naszego podwórka”, w „słowie od Żoliborza”, przypomniał wkład Ossowskich w życie osiedla, w ratowanie Żydów i zachowanie niezależności socjologii jako nauki; wpadając w podniosłą retorykę zestawił Ossów z 1920 r. z mieszkaniem Ossowskich w latach stalinizmu.

Tablicę odsłoniły: Elżbieta Neyman, przyjaciółka domu Ossowskich i edytorka ich korespondencji oraz Barbara Hruszowiec, prezeska zarządu WSM Warszawa – Żoliborz Centralny. Po czym pod tablicą złożono kwiaty, wieniec od PTS złożył Mikołaj Pawlak, wiceprzewodniczący.

Ilustrowaną relację z uroczystości zamieściła stołeczna  „Gazeta Wyborcza”: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29247294,tablica-na-zoliborzu-upamietnia-wybitnych-socjologow.html.