• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Pisanie studiów miejskich – już 23 listopada 2023 spotkanie z laureat(k)ami konkursu im. Ewy-Kaltenberg Kwiatkowskiej w Warszawie

Pisanie studiów miejskich – już 23 listopada 2023 spotkanie z laureat(k)ami konkursu im. Ewy-Kaltenberg Kwiatkowskiej w Warszawie

Pisanie studiów miejskich – już 23 listopada 2023 spotkanie z laureat(k)ami konkursu im. Ewy-Kaltenberg Kwiatkowskiej w Warszawie
Opublikowano 17 listopada 2023 w: Aktualności

Szanowni Państwo, Koleżanki, Koledzy,

Zapraszamy na kolejne wydarzenie organizowane przez Sekcję Socjologii Miasta PTS. Już 23 listopada o godz. 18.00 spotykamy się w Warszawie na debacie z udziałem laureatów i laureatek Konkursu im. Ewy Kaltenberg-Kwiatkowskiej, czyli autorkami i autorami najlepszych monografii z obszaru studiów miejskich minionych lat!

***

Pisanie studiów miejskich – spotkanie z laureat(k)ami konkursu im. Ewy-Kaltenberg Kwiatkowskiej

W dobie wszechobecnej punktozy monografie nie zawsze są najbardziej cenioną formą działalności naukowej. Ale to właśnie książki przyczyniają się do wytyczania punktów zwrotnych w ramach istotnych debat, które potrafią przekraczać granice akademickich murów, przecząc stereotypowi Akademii jako elitarnej wieży z kości słoniowej.

Sekcja Socjologii Miasta PTS od kilku lat organizuje konkurs im. Ewy Kaltenberg-Kwiatkowskiej, wybitnej socjolożki miasta, animatorki tej dyscypliny akademickiej, a także długoletniej przewodniczącej naszej Sekcji. Wydarzenie ma na celu wyłonienie najlepszych monografii z zakresu szeroko rozumianych studiów miejskich. W trakcie debaty zaprezentujemy publikacje wyróżnione w trzech pierwszych edycjach konkursu oraz porozmawiamy z ich autor(k)ami o znaczeniu pisania w dzisiejszej działalności badawczej. W ten sposób podzielimy się dorobkiem najlepszych pozycji opublikowanych w kręgu socjologii miasta i pokrewnych jej dyscyplin minionych lat.

Chcąc przełamać stereotypy spotykamy się poza sferą uczelni i instytucji badawczych, w klubokawiarni w prawobrzeżnej Warszawie. Jesteśmy przecież badaczkami i badaczami przestrzeni zurbanizowanej!

***

W dyskusji udział wezmą:

  1. dr hab. Paweł Kubicki, prof. UJ – Instytut Studiów Europejskich UJ, laureat I edycji konkursu za monografię Ruchy miejskie w Polsce, Nomos 2020.
  2. dr Justyna Orchowska – Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG UW, laureatka wyróżnienia w III edycji konkursu za monografię Białe plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych, Scholar 2022.
  3. dr hab. Kamil Śmiechowski – Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, laureat II edycji za monografię Kwestie miejskie. Dyskusje o problemach i przyszłości miast w Królestwie Polskim 1905-1915, Wydawnictwo UŁ 2020.

Prowadzenie: dr Łukasz Drozda – sekretarz SSM PTS, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, laureat wyróżnienia w I edycji konkursu za monografię Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni, Wydawnictwa UW 2019.

***
Termin: 23 listopada 2023 roku, godz. 18.00
Miejsce: Klubokawiarnia Kicia Kocia, al. Stanów Zjednoczonych 68 (Warszawa)
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1488484608388638/
Przewidujemy również transmisję online.

Organizator: Sekcja Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

Partnerami wydarzenia są:
Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Zarząd SSM PTS