• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Konferencje » Konferencja: Ukraina – budowanie współczesnej tożsamości

Konferencja: Ukraina – budowanie współczesnej tożsamości

Konferencja: Ukraina – budowanie współczesnej tożsamości
Opublikowano 6 października 2016 w: Aktualności, Konferencje

W imieniu Fundacji im. Stefana Batorego zapraszamy do udziału w konferencji: Ukraina – budowanie współczesnej tożsamości. Spotkanie odbędzie się 11 października 2016 (poniedziałek), w godz. 10.00-14.45 w siedzibie Fundacji (Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza).

Podczas pierwszej sesji, Formowanie ukraińskiego narodu politycznego zastanowimy się nad tym, wokół jakich wartości budowana jest dziś wspólnota. Czy można mówić o jednym, czy o wielu modelach integracji? I czym one się różnią od przyjmowanych po 1991 roku? Jak zmieniała się tożsamość ukraińska i tożsamości regionalne w ostatnich latach? Jaki wpływ na ten proces miały rewolucja godności i agresja Rosji?

Druga sesja, Ukraińska pamięć historyczna poświęcona będzie stosunkowi Ukraińców do XX wieku. Jakie miejsce w ukraińskiej pamięci zajmują dziś druga wojna światowa i pamięć o sowieckich czasach? Stosunek do ukraińskich ruchów narodowo-wyzwoleńczych w ubiegłym wieku. Problem wewnętrznych podziałów w społeczeństwie i stosunku do przeszłości. Poruszymy także kwestię dekomunizacji, problem Wołynia oraz sprawę ukraińskiej polityki historycznej i jej wpływu na stosunki z sąsiadami, w tym z Polską.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 11 października 2016, tel.: 22 536 02 00, e-mail: debaty@batory.org.pl.

01_zaproszenie 02_program – konferencja 03_noty biograficzne

Załączniki