• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Apel ZG PTS o podpisanie deklaracji DORA

Apel ZG PTS o podpisanie deklaracji DORA

Apel ZG PTS o podpisanie deklaracji DORA
Opublikowano 9 listopada 2022 w: Aktualności

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego apeluje o podpisanie deklaracji DORA (San Francisco Declaration on Research Assessment – https://sfdora.org/read/).

Deklaracja dotyczy zasad oceny projektów naukowych. Jest apelem o to, by w ocenianiu projektów naukowych w mniejszym stopniu opierać się na wskaźnikach cytowań, takich jak Journal Impact Factor, a w większym na merytorycznej wartości ocenianych badań.

Główne postulaty apelu to:

– rezygnacja z opierania się na wskaźnikach pokroju Impact Factor przy decyzjach dotyczących finansowania badań, zatrudnienia czy awansu;

– konieczność oceniania dorobku naukowego na podstawie jego wewnętrznej merytorycznej wartości, a nie czasopisma, w którym został opublikowany,

– potrzeba wykorzystania nowych możliwości stwarzanych przez publikowanie online, m.in do wyeliminowania sztucznych ograniczeń dotyczących liczby słów, ilustracji czy przypisów.

Generalnie, deklaracja jest wsparciem dla bardziej sprawiedliwej i pogłębionej oceny dorobku naukowego i jakości publikacji niż ta, która dominuje obecnie w epoce algorytmizacji i punktowej parametryzacji oceny naukowej.

W deklaracji znajduje się wiele zaleceń dla instytucji naukowych, instytucji finansujących naukę, wydawców, dla organizacji tworzących metody pomiaru, parametry i wskaźniki, oraz naukowców. Dokładniejsza informacja znajduje się na stronie https://sfdora.org/read/read-the-declaration-polish/.

Koleżanki i Kolegów, którzy zgadzają się z zapisami i duchem deklaracji prosimy o jej podpisanie (https://sfdora.org/sign/),

                                                           W imieniu Zarządu Głównego PTS

                                                           Przewodniczący, Krzysztof T. Konecki