• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Uncategorized » Zmarł Ksiądz prof. zw. dr hab. WITOLD ZDANIEWICZ SAC (11.12.1928 Ołtarzew – 14.10. 2017 Warszawa)

Zmarł Ksiądz prof. zw. dr hab. WITOLD ZDANIEWICZ SAC (11.12.1928 Ołtarzew – 14.10. 2017 Warszawa)

Zmarł Ksiądz prof. zw. dr hab. WITOLD ZDANIEWICZ SAC (11.12.1928 Ołtarzew – 14.10. 2017 Warszawa)
Opublikowano 17 października 2017 w: Uncategorized

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. zw. dr hab. Witolda Zdaniewicza SAC współzałożyciela Sekcji Socjologii Religii PTS i pierwszego jej przewodniczącego (1990-1993). Członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego ks. prof. Witold Zdaniewicz był od 1975 r. Profesor socjologii religii, wykładowca w  Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, w ATK i na UKSW, rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki, duchowny katolicki, pallotyn.

Założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Zasługi Księdza Profesora jako pomysłodawcy, twórcy i ponad 40 lat dyrektora ISKK SAC były ogromne i godne podziwu. By takie dzieło powstało i trwało tak długo, pomimo zmian systemowych i politycznych, potrzeba było wizji, wiedzy metodologicznej, daru organizacyjnego w pozyskiwaniu współpracowników, a także umiejętności korzystania z nowoczesnych technik statystycznych. Coroczne (od 1980 r.) dane dominicantes i communicantes, z których nie tylko socjologowie religii skwapliwie korzystają, a także autorskie i zbiorowe publikacje ks. Witolda Zdaniewicza zajmują znaczącą pozycję w dorobku polskiej socjologii. W dniu śmierci Księdza Profesora Witolda Zdaniewicza w niedzielę 14 października po raz 37 odbyło się – zapoczątkowane przez Niego – liczenie wiernych obecnych tego dnia na mszy niedzielnej.

W 1996 roku w ramach ISKK SAC Ksiądz Profesor powołał Ośrodek Sondaży Społecznych „OPINIA”, w celu prowadzenia ogólnopolskich i regionalnych badań religijności Polaków oraz działalności parafii.

Ksiądz Profesor Zdaniewicz wieloletni i aktywny członek Sekcji, był organizatorem kilku, a uczestnikiem wielu konferencji zawsze z ciekawymi referatami publikowanymi w pracach zbiorowych, niektóre z nich pod Jego naukową  redakcją.

Środowisko socjologów religii dziękuje Księdzu Profesorowi za koleżeńską życzliwość i bezinteresowną pomoc, na którą zawsze można było liczyć.

W imieniu Sekcji Socjologii Religii PTS

Maria Libiszowska-Żółtkowska