• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Komunikaty: Oddział Łódzki PTS » Wykład: Wolność człowieka i wolność społeczeństwa

Wykład: Wolność człowieka i wolność społeczeństwa

Wykład: Wolność człowieka i wolność społeczeństwa
Opublikowano 7 czerwca 2021 w: Aktualności, Komunikaty: Oddział Łódzki PTS

Oddział Łódzki PTS zaprasza na wykład
Prof. Michała Kaczmarczyka z Uniwersytetu Gdańskiego

„Wolność człowieka i wolność społeczeństwa”


Wykład oparty będzie na książce prof. Kaczmarczyka pt. Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej. (Wyd. Naukowe UMK, Toruń 2019). Książka otrzymała m.in. Nagrodę im. Jana Długosza w 2020 r.

Data wykładu: 17 czerwca 2021 r.
Godzina rozpoczęcia: 18:00

Wykład odbędzie się online na platformie Zoom.
Link do spotkania:
https://us02web.zoom.us/j/82034781125?pwd=Q0poNVh2VTRaWklKbm13R3Y2ZTQyQT09
Meeting ID: 820 3478 1125
Passcode: 496952

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1842581162582865

“Słowo „wolność” odnoszone jest zwykle do osób, dlatego też o wolność człowieka, toczone są od wieków spory filozoficzne i polityczne. Także socjologia nie jest wolna od tych debat, wikłając się przy tym w najrozmaitsze paradoksy teoretyczne. Czy pojęcie wolności można jednak odnosić także do społeczeństwa, będącego głównym przedmiotem zainteresowania socjologii? Czy o społeczeństwach można mówić, że są wolne, jeśli nie posiadają żadnej odrębnej podmiotowości czy zdolności podejmowania decyzji, która nie dałaby się ująć jako zdolność decyzyjna poszczególnych ludzi, tworzących to społeczeństwo? Czy wolność indywiduów daje się agregować czy też wolność społeczeństwa wymaga czegoś więcej niż wolności tworzących je jednostek? Albo, ujmując problem od innej strony: Czy za „wolne“ można uznać społeczeństwo, w którym brakuje wolności choćby jednej osobie? I wreszcie: Czy wolność społeczeństwa rodzi podobne kłopoty filozoficzne i socjologiczne jak wolność człowieka? W wykładzie dla Łódzkiego Oddziału PTS chciałbym zaproponować kilka argumentów na rzecz tezy, że idea „wolnego społeczeństwa“ jest sensowna. Podstaw tej tezy próżno, w moim przekonaniu, szukać u większości teoretyków społecznych. Jednak nieliczni z nich, jak Florian Znaniecki czy mniej znany w Polsce Cornelius Castoriadis przedstawili podstawy takiej teorii. Dlatego też przybliżę niektóre wątki ich twórczości i spróbuję wykazać, że idea wolnego społeczeństwa może być bardzo pomocna przy analizie takich zjawisk jak kryzys demokracji czy mowa nienawiści.” (Prof. Michał Kaczmarczyk)

Załączniki