• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych,

Wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych,

Wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych,
Opublikowano 10 stycznia 2022 w: Aktualności

Szanowni Państwo, w imieniu Dyrektor Instytutu Socjologii UJ dr hab. Kai Gadowskiej, prof. UJ mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie.

 Kilka słów o wykładzie:  Big Data pozwala na zachłyśnięcie się dawniej niedostępną skalą danych o zachowaniach ludzkich. Można mówić wręcz o “datyfikacji” nauk społecznych. Jednakże powoduje ona także natłok wniosków z przypadkowych korelacji, brak kontekstualizacji wyników, a także płytkie interpretacje. To paradoks, ale im większy zalew danych ilościowych, tym większa potrzeba badań jakościowych. O ile interpretacja tradycyjnych badań ilościowych samodzielnie jest możliwa, bo mają zazwyczaj sporą kontekstualizację, o tyle Big Data często ma jej znacznie mniej. W końcu problemem przestaje być dostęp do samych danych, a staje się nadawanie im sensu. W wykładzie chcę powiedzieć o nowej metodologii badań, podejściu Thick Big Data, łączącym badania etnograficzne z badaniami z zakresu data science.

Profesor Dariusz Jemielniak   

Wykład odbędzie się 20 stycznia 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 na platformie MsTeams

link do spotkania: 

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3amwyWnxAC2fm8QSUeSwapTMjhHz848iuX4vX3taCNKQ41%40thread.tacv2/1639565586490?context=%7b%22Tid%22%3a%22eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb%22%2c%22Oid%22%3a%2270064893-d07f-40d7-b83b-9fe3b0107d73%22%7d  

kod zespołu: z4jslso 

Dariusz Jemielniak jest profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego i faculty associate w Berkman-Klein Center for Internet and Society na Harvardzie, jak i członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Jest członkiem korespondentem PAN. Pracował także na MIT, Cornell University i Berkeley.  Najważniejsze książki: “Common Knowledge?” (2014, Stanford University Press), “Collaborative Society” (2020, MIT Press, współaut. A. Przegalińska), “Thick Big Data” (2020, Oxford University Press).   

Organizator:
Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Współorganizatorzy:
Interdyscyplinarne Centrum Analiz Społeczno-Prawnych UJ
Sekcja Socjologii Prawa Polskiego Towarzystwa Socjologicznego