• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS » Spotkanie SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości

Spotkanie SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości

Spotkanie SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości
Opublikowano 10 grudnia 2020 w: Aktualności, Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS

w imieniu Zarządu Oddziału Wrocławskiego zapraszam do udziału w grudniowym spotkaniu SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości, które odbędzie się 13 grudnia o godz. 17:00 na platformie ZOOM. 

Prowadzenie: 

dr Justyna Kajta(Uniwersytet Wrocławski) 

Gościnie: 

dr hab. Elżbieta Korolczuk(Uniwersytet Warszawski/ Södertörn University) – socjolożka, autorka książki „Matki i córki we współczesnej Polsce” 

Katarzyna Barczyk-Matkowska– autorka bloga Lady Pasztet 

 W ostatnim czasie ulice polskich miast i miasteczek wypełnione zostały protestami w obronie praw kobiet, a bezpośrednim powodem do wyrażenia sprzeciwu był wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia możliwości dokonywania aborcji. Choć protesty zdominowane były przez młodych ludzi, to nie brakowało tam też międzypokoleniowych spotkań i wspólnych głosów córek, matek i babć. Grudniowe spotkanie SocjoPercepcji poświęcone zostanie właśnie tym kobiecym głosom, a dokładniej międzypokoleniowym relacjom kobiet – matek i córek. 

Znane przysłowie zawarte w tytule spotkania sugeruje, że córki podążają śladami swoich matek i ostatecznie stają się do nich bardzo podobne w swoim zachowaniu. Jak to przysłowie weryfikuje rzeczywistość? Na ile zmieniające się konteksty społeczno-kulturowe, w których wychowywały i wychowują się kobiety wpływają na relacje matek i córek oraz ich (nie)zgodność co do wyobrażonych i pożądanych modelów kobiecej tożsamości? Jakie możliwe napięcia się tutaj pojawiają i z czego wynikają? Jak na definiowanie kobiecości przez córki mogą wpływać takie doświadczenia, jak wyprowadzka do większego miasta, awans klasowy, macierzyństwo? Między innymi tym pytaniom poświęcimy nasza dyskusję, a punktem wyjścia dla niej będzie znakomita książka dr hab. Elżbiety Korolczuk: „Matki i córki we współczesnej Polsce”. 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/201306321438039 

Link do spotkania: https://zoom.us/j/96385208152?pwd=bk5YcnE2c3lHSFNFRnZ6UUFqMzNNdz09