• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności Seminaria » Seminarium: szamanizm w kontekście międzygatunkowego porozumienia

Seminarium: szamanizm w kontekście międzygatunkowego porozumienia

Seminarium: szamanizm w kontekście międzygatunkowego porozumienia
Opublikowano 8 kwietnia 2021 w: Aktualności, Seminaria

Zbliża się czwarte Otwarte Seminarium naszej Sekcji. W związku z tym zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu 15.04.2021 o godzinie 18:00.

Tym razem gościmy Roberta Renta – pisarza, autora książek „Przebłysk”, „Duchy Jeremiego”, „Świadek”, niezależnego dziennikarza i praktyka szamanizmu. 

Tematem Seminarium będzie szamanizm w kontekście międzygatunkowego porozumienia.

Opis wydarzenia:

Ślady szamańskich rytuałów odnaleziono na całym świecie. Dla niektórych to prastare, prymitywne praktyki wywodzące się z kultur zbieracko-łowieckich, które można badać tak jak bada się wykopaliska. Dla innych szamanizm to matka i podstawa wszystkich religii. Jednak badanie szamanizmu z zewnątrz oznacza konieczność zatrzymania się na racjonalnych barierach, które uniemożliwią jego zrozumienie. Szamanizm, aby pozostał żywy musi ewoluować. I odwrotnie – tylko żywy szamanizm, przystosowany do współczesnych czasów ma wartość i skuteczność.

Podział między racjonalnością a duchowością, pielęgnowany przez zachodnią kulturę, nie istnieje w wielu kulturach rdzennych. Szamanizm nie jest dogmatem, religią, a nawet systemem wierzeń. Szamanizm i nauka łączą się. Wsłuchując się w opowieść duchów, tak jak podczas prowadzenia badań naukowych, należy odsunąć przesądy, politykę i fałsz. Tylko wtedy może dojść do rozpoznania. A praktyka szamanizmu oznacza nie tylko intelektualne rozpoznanie międzygatunkowego przymierza człowieka z ziemią, ogniem, wodą, powietrzem, drzewami, kamieniami, zwierzętami, ale praktykowanie tego przymierza w codziennej, głębokiej dyscyplinie.

Wydarzenie na FBhttps://www.facebook.com/events/879726646182215?active_tab=about

Link do spotkania na zoomiehttps://zoom.us/j/99169238981?pwd=ellIR3JMR3VsMnhNUUtvMXdjWWN1UT09

Meeting ID: 991 6923 8981

Passcode: 754552