• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Seminarium on-line Wyniki konkursu na pamiętniki: Poznań 2021, Sekcja Socjologii Miasta PTS

Seminarium on-line Wyniki konkursu na pamiętniki: Poznań 2021, Sekcja Socjologii Miasta PTS

Seminarium on-line Wyniki konkursu na pamiętniki: Poznań 2021, Sekcja Socjologii Miasta PTS
Opublikowano 16 stycznia 2024 w: Aktualności

Seminarium on-line  Wyniki konkursu na pamiętniki: Poznań 2021 – tożsamość miasta, czyli co? 25 stycznia 2024, godzina 18:00, platforma on-line Udział: Krzysztof Podemski (prof. UAM) Jacek Kubera (dr UAM) Maciej Frąckowiak (dr UAM) Moderuje: Marek Nowak (prof. UAM)   Konkursy na pamiętniki wykorzystywane przez socjologów stały się tradycją badań wiązanych z Poznaniem. Ich geneza sięga 1928 roku i początków ośrodka socjologicznego wiązanego z Florianem Znanieckim. Ówczesne przesłanki badania związane były nie tylko z krytyką Znanieckiego badań sondażowych (które do tego były drogie i wymagające profesjonalnych zasobów kadrowych), ale również słabością dostępu do danych pozwalających na socjologiczne analizy. Dzisiaj sytuacja jest zdecydowanie odmienna: dysponujemy danymi, rzadziej decydujemy się jednak na ich wytwarzanie. Ewoluują również cele stawiane badaczom posługującym się klasycznymi dla socjologii technikami. Rzadziej stawiamy badaczom ogólne pytania, dotyczące sytuacji typowych, wielkich agregatów społecznych (jak to: czym jest dla ciebie miasto Poznań), częściej interesuje nas podmiot, perspektywa szczególna, jednostkowa.  

Seminarium poświęcone będzie po części zagadnieniu teoretycznemu, jakim jest pojęcie tożsamości miasta, po części zaś odpowiedziom, jakie przyniosła konkretna, ostatnia edycja badania. A zatem:  

  1. co wiemy o Poznaniakach na podstawie konkursu na pamiętniki?; 
  2. Co wiemy o Poznaniu na podstawie badania?; 
  3. Co wyniki ostatniej edycji wnoszą do wiedzy socjologów miasta, na tle wyników wcześniejszych edycji i w szczególności edycji z lat 90. XX w.?  

Seminarium poprzedzone zostanie 20 minutowym wprowadzeniem dotyczącym metodologii konkursów na pamiętniki, ich historii i specyfice pozyskiwanych danych.   

Dane do logowania na platformie on-line prześlemy w osobnej informacji przypominającej z kilkudniowym wyprzedzeniem.   

Organizatorzy:  

Sekcja Socjologii Miasta PTS 

Oddział Poznański PTS