• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Marta Bucholc laureatką Nagrody PTS za najlepsze tłumaczenie pracy socjologicznej

Marta Bucholc laureatką Nagrody PTS za najlepsze tłumaczenie pracy socjologicznej

Marta Bucholc laureatką Nagrody PTS za najlepsze tłumaczenie pracy socjologicznej
Opublikowano 21 grudnia 2021 w: Aktualności

Nagrodę PTS za tłumaczenie pracy z  dziedziny socjologii z języka obcego na język polski otrzymuje dr hab. Marta Bucholc, prof. uczelni, za przekład na polski z języka niemieckiego i angielskiego książki Theodora W. Adorno „Przemysł Kulturowy. Wybrane eseje o kulturze masowej” wydanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w 2019 roku.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego podjął uchwałę o przyznaniu nagrody, kierując się postanowieniami Jury w składzie powołanym przez Walne Zgromadzenie Delegatów 8 czerwca 2019 r. oraz w składzie powołanym przez WZD 26 września 2020 r.  Zdaniem Jury z 2019 r. praca napisana niełatwym językiem, stanowiła nie lada wyzwanie dla tłumacza, któremu bez wątpienia sprostała autorka przekładu, tworząc tekst wierny oryginałowi a  zarazem posiadający wysoką wartość językową. Jury z 2020 r. podkreśliło, że tłumaczka z powodzeniem podjęła pracę nad bardzo wymagającym materiałem, bazując na tekście w dwóch językach obcych. Z dużym sukcesem udało się stworzyć precyzyjny i konsekwentny język przekładu, chroniąc nas przed pojęciowym chaosem i umożliwiając kolejnym pokoleniom socjolożek i socjologów czerpanie inspiracji z  myśli Adorna. Jury w obu składach doceniło sam fakt przekładu pozycji klasycznej, a niedostępnej dotąd w języku polskim. Jej tłumaczenie uzupełnia bibliotekę przekładów klasycznych tekstów socjologicznych.