• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

STRONA GŁÓWNA» Aktualności i komunikaty» Aktualności » Debata: CETA, TTIP, cdn…?

Debata: CETA, TTIP, cdn…?

Debata: CETA, TTIP, cdn…?
Opublikowano 30 listopada 2016 w: Aktualności

Wokół umów handlowych Unii Europejskiej z Kanadą (CETA) i USA (TTIP) narosło wiele kontrowersji i mitów. Warto się z nimi zmierzyć – rozwiać je, a może potwierdzić.

Komisja Europejska przekonuje, że umowy przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia, że jest to szansa, której nie wolno przegapić. Krytycy umów wieszczą, że doprowadzą one do zniszczenia europejskiego rolnictwa czy standardów konsumenckich i zwiększą władzę wielkich międzynarodowych korporacji. Możliwe negatywne konsekwencje umów bywają, z jednej strony, demonizowane, z drugiej, bagatelizowane.

Na razie to zwolennicy CETA mają powody do zadowolenia, bo umowa została podpisana i w przyszłym roku większość jej zapisów prawdopodobnie wejdzie w życie. Czy obowiązywanie CETA otworzy drzwi do wprowadzenia kolejnej, gigantycznej umowy handlowej TTIP? Jak trudności z przyjęciem obu umów wpłyną na przyszłość polityki handlowej UE?

Wystąpienia Ambasadorów:
Stephen de Boer, Ambasador Kanady w Polsce
Marzenna Guz-Vetter, Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
Debata:

Dariusz Rosati, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Leokadia Oręziak, Szkoła Główna Handlowa
Maria Świetlik, Akcja Demokracja
Marcin Bosacki, b. Ambasador RP w Kanadzie
Moderacja: Aleksandra Sobczak, Gazeta Wyborcza, b. szefowa działu Gospodarka

REJESTRACJA

Podczas debaty organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

Debata organizowana w ramach projektu, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

PTS