• Polski
  • English

Aktalności i komunikaty

Zmarł prof. Andrzej Kojder

Zmarł prof. Andrzej Kojder
Opublikowano 20 stycznia 2021 w: Aktualności, Uncategorized

Andrzej Kojder (1941-2021)

18 stycznia w Warszawie, w swoim mieszkaniu, po długim odchodzeniu zrobił ostatni krok w Nieznane  Andrzej Kojder, urodzony w Grząsce k. Przeworska w rodzinie działaczy ludowych, student i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a dla nas jeden z „ludzi PTS” i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w l. 1998-2002.

       Był znawcą twórczości Leona Petrażyckiego, najwybitniejszym u nas petrażycjanistą i wiernym uczniem Adama Podgóreckiego. Napisał wiele prac i wydał ważne kompendia z socjologii prawa. Jego zasługą jako pracownika, a od 2003 r. kierownika Katedry Socjologii Prawa UW jest umocnienie pozycji socjologii jako dyscypliny nauczanej na wydziałach prawa uniwersytetów polskich, a także utrwalenie postaci i dorobku Petrażyckiego w historii socjologii i nauki o prawie;  dzięki jego staraniom stary gmach Wydziału Prawa UW przyjął imię Petrażyckiego.

       W PTS pracował „od zawsze”, najpierw w założonej przez Podgóreckiego Sekcji Socjologii Prawa i Sekcji Socjotechniki, potem w Zarządzie Głównym PTS. Był skarbnikiem i wiceprzewodniczącym, redagował bezcenną dla środowiska „Informację Bieżącą” i był w redakcji „Polish Sociological Review”, a w  1998 r. objął przewodniczenie Towarzystwu. Za jego kadencji w 2000 r. odbył się w Rzeszowie świetny XI Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny „Los i wybór” i posunął się proces profesjonalizacji PTS. Dla Andrzeja Kojdera Towarzystwo było sprawą ważną i był on jedną z charakterystycznych postaci PTS.

       Niósł sztandar PTS wysoko i niech tak będzie zapamiętany.

                                                                                                              Antoni Sułek

                                                                                                      Przewodniczący PTS 1994-1998