• Polski
  • English

News

HOME» News» News Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS » SocjoPercepcja vol. 21 pt. W imię religii, narodu czy własnych interesów? O motywacjach i tożsamości polskich nacjonalistów

SocjoPercepcja vol. 21 pt. W imię religii, narodu czy własnych interesów? O motywacjach i tożsamości polskich nacjonalistów

SocjoPercepcja vol. 21 pt. W imię religii, narodu czy własnych interesów? O motywacjach i tożsamości polskich nacjonalistów
Published 5 November 2021 in: News, Komunikaty: Oddział Wrocławski PTS

Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w SocjoPercepcji vol. 21 pt. W imię religii, narodu czy własnych interesów? O motywacjach i tożsamości polskich nacjonalistów 

Spotykamy się 17listopada (środa) o godz. 18:00 na żywo w Recepcji na ul. Ruskiej 46 (oraz w formie transmisji na kanale facebookowym PTS o. Wrocław).   

Gościnie: 

Dr Justyna Kajta (Uniwersytet SWPS): socjolożka, autorka książki „Młodzi radykalni? O tożsamości polskiego ruchu nacjonalistycznego i jego uczestników” 

Dr Agnieszka Pasieka (Uniwersytet Wiedeński): antropolożka i socjolożka, badaczka religii i nacjonalizmu 

Prowadzenie: 

Dr Mateusz Karolak (Uniwersytet Wrocławski): socjolog, kierownik projektu badawczego „Prawicowy populizm wśród młodych Niemców i Polaków: Analiza biograficznych motywów wsparcia partii i organizacji prawicowych” 

W ostatnich latach można było zaobserwować (w Polsce i nie tylko) wzrastającą aktywność organizacji nacjonalistycznych. W przypadku Polski symbolicznie istotne okazały się coroczne Marsze Niepodległości, które stały się flagowym projektem środowisk nacjonalistycznych. Oprócz tego, że gromadzą na ulicach Warszawy tysiące uczestników i uczestniczek, to stanowią ważny zasób mobilizacyjny ruchu, szansę na rekrutację nowych członków i członkiń, oraz środek do poszerzania swoich politycznych możliwości.  

Zwiększająca się popularność dyskursu nacjonalistycznego przejawia się w sferze społeczno-kulturowej, gdzie obserwujemy działalność nowych grup i stowarzyszeń promujących nacjonalistyczno-konserwatywną wizję społeczeństwa, oraz popnacjonalizm (pojawienie się firm produkujących odzież i gadżety wykorzystujące symbole, takie jak flaga, godło, znak Polski Walczącej, falanga oraz hasła i grafiki związane m.in. z historią ruchu narodowego, żołnierzami wyklętymi i antykomunizmem). Wspomniane poszerzanie możliwości politycznych przekłada się też na obecność członków Ruchu Narodowego w Sejmie. 

Wszystkie te procesy rodzą pytania o to, kim są współcześni nacjonaliści,  co przyciąga młodych ludzi do nacjonalizmu, jak trafiają do ruchu i jak rozumieją swoją działalność? Co łączy osoby przynależące do ruchu nacjonalistycznego, a w czym się nie zgadzają? Czy można wskazać podobieństwa w motywacjach nacjonalistów działających w różnych kontekstach narodowych?  

Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas dyskusji. Przyczynkiem do rozmowy będzie książka dr Justyny Kajty Młodzi radykalni? O tożsamości polskiego ruchu nacjonalistycznego i jego uczestników (Nomos 2020), badania prowadzone w ramach projektu „REPOP. Prawicowy populizm wśród młodych Niemców i Polaków: Analiza biograficznych motywów wsparcia partii i organizacji prawicowych” (Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki), oraz badania dr Agnieszki Pasieki dotyczące ruchów nacjonalistycznych i ich transnarodowej współpracy.  

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/204942341764892/