Jak wyłączyć „głośnik w głowie”? Skuteczne wsparcie w kryzysach zdrowia psychicznego. Spojrzenie socjologiczne i reporterskie
Jak wyłączyć „głośnik w głowie”? Skuteczne wsparcie w kryzysach zdrowia psychicznego. Spojrzenie socjologiczne i reporterskie
Published 13 February 2025 in: News, Komunikaty: Oddział Łódzki PTS
Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Biblioteka Tuvim zapraszają na spotkanie, w trakcie którego, odwołując się do perspektywy reporterskiej i socjologicznej, będziemy rozmawiać o kryzysie systemu leczenia zdrowia psychicznego w Polsce.
Jak wyłączyć „głośnik w głowie”? Skuteczne wsparcie w kryzysach zdrowia psychicznego.
Spojrzenia socjologiczne i reporterskie
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Tuvim, ul. Tuwima 46 w czwartek, 6 marca o 18:00.
W spotkaniu wezmą udział Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” (Wydawnictwo Czarne) i Paulina Adamczyk, autorka doktoratu „Wsparcie w kryzysie. Rola wsparcia społecznego w sytuacji zagrożenia suicydalnego wśród młodzieży”.
Problem chorób i zaburzeń psychicznych dotyka ludzi w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Cierpią między innymi na depresję, uzależnienia, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia rozwojowe. Często problematyczne jest już postawienie diagnozy, leczenie to jeszcze większe wyzwanie. Proces ten może trwać latami, wymaga cierpliwości, elastyczności, wytrwałości – zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wymaga też dobrego planu – i pieniędzy.
Aneta Pawłowska-Krać rozmawiała z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami. W reportażu „Głośnik w głowie” kreśli obraz polskiej psychiatrii w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach zbyt długo, niekiedy nie otrzymują odpowiedniego wsparcia, nie dostają też wskazówek, jak radzić sobie po wyjściu z placówki. Trudno odpowiedzialnością obarczać tylko personel szpitali i poradni – jest nieliczny i przeciążony nadmiarem obowiązków. Nie jest w stanie zapewnić pacjentom wystarczającej uwagi.
Paulina Adamczyk przyglądała się kryzysowi systemu wsparcia ludzi młodych doświadczających problemów psychicznych. Najbardziej niepokojącym skutkiem tego kryzysu jest rosnąca liczba zachowań samobójczych. Autorka przeprowadziła wywiady z psychologami, psychoterapeutami, psychiatrami oraz terapeutami środowiskowymi, czyli osobami udzielającymi profesjonalnego wsparcia młodym ludziom, którzy w ostatnich latach mierzyli się z dodatkowymi problemami wynikającymi i z dojrzewania w czasie pandemii Covid-19.
Finansowa i organizacyjna zapaść systemu wsparcia w kryzysach zdrowia psychicznego to diagnoza obu autorek. Co mogłoby poprawić sytuację? Czy widać symptomy zmian? Gdzie szukać inspiracji dla nowych rozwiązań?
Spotkanie poprowadzi Anna Minkina.
Aneta Pawłowska-Krać – dziennikarka, socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Zwierciadle”. Pracowała w redakcjach informacyjnych Radia Rekord i Meloradia. Jest reporterką Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia.
(źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/aneta-pawlowska-krac)
Paulina Adamczyk – socjolożka, badaczka społeczna, ekspertka ds. badań i analiz w Instytucie Badań Edukacyjnych – Państwowym Instytucie Badawczym. Obecnie zajmuje się głównie systemem edukacji, jednak wśród jej najważniejszych zainteresowań badawczych znajdują się szeroko rozumiane sytuacje kryzysowe jednostek, czego efektem jest rozprawa doktorska „Wsparcie w kryzysie. Rola wsparcia społecznego w sytuacji zagrożenia suicydalnego wśród młodzieży”
Plakat wydarzenia znajduje się w załączeniu.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1340332403884837