• Polski
  • English

News

HOME» News» News Komunikaty: Oddział Toruński PTS » Anomiczne doświadczenia w anomicznych warunkach społecznych. Polska młodzież w pandemii w świetle pamiętników

Anomiczne doświadczenia w anomicznych warunkach społecznych. Polska młodzież w pandemii w świetle pamiętników

Anomiczne doświadczenia w anomicznych warunkach społecznych. Polska młodzież w pandemii w świetle pamiętników
Published 19 October 2024 in: News, Komunikaty: Oddział Toruński PTS

Oddział toruński PTS oraz Instytut Socjologii UMK zapraszają na spotkanie naukowe, które odbędzie się 29 października br. o godz. 13.15 w Bibliotece Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Podczas spotkania Arkadiusz Karwacki, Tomasz Leszniewski i Krzysztof Lepczyński przedstawią prezentację pt.

Anomiczne doświadczenia w anomicznych warunkach społecznych. Polska młodzież w pandemii w świetle pamiętników

Streszczenie wystąpienia:

Celem prezentacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: jaki wpływ na kondycję psychospołeczną młodzieży miało doświadczenie pandemii Covid-19? Wykorzystano w tym celu koncepcję anomii społecznej zrekonstruowaną przez Krystynę Szafraniec (w wystąpieniu podkreśla się znaczenie dorobku zmarłej w 2022 roku polskiej socjolożki), która wskazała na siedem wymiarów doświadczenia anomii (poznawczy, aksjonormatywny, interakcyjny, tożsamościowy, temporalny, emocjonalny i behawioralny). Pozwalają one na wnikliwą analizę zebranego materiału empirycznego, który stanowiły pamiętniki pozyskane w okresie pandemii w ogłoszonych przez zespół badawczy w dwóch edycjach ogólnopolskiego konkursu. W analizach wykorzystano 103 pamiętniki autorów w wieku 18-25 lat. Zebrany materiał ukazuje jak trudne i wieloaspektowe było doświadczenie pandemii przez ludzi młodych, z uwagi na fazę życia (kształtowanie własnej tożsamości, moratorium społeczne) oraz pozycję społeczną. Niepewność, ograniczone kontakty społeczne, naruszenie struktury temporalnej porządkującej codzienność, trudności emocjonalne (lęk, niepokój) dotyczący zdrowia bliskich, własnego oraz przyszłości, stanowiły niezbywalny kontekst wchodzenia w dorosłość badanych. Dojmujące poczucie straty i zagubienia, odzwierciedlające sytuację wtórnej anomii zakłóciło i tak dość burzliwy proces rozwoju osobowego młodego człowieka. Podjęty w  prezentacji problem doświadczenia i adaptacji do anomicznych warunków społecznych młodzieży zwraca uwagę na wieloaspektowe konsekwencje tego procesu, a traktując młodzież jako szczególnie wrażliwą tkankę społeczną (grupa wczesnego ostrzegania według Szafraniec), pozwala sygnalizować dopiero wyłaniające się problemy dotyczące całego systemu społecznego.

dr Łukasz M. Dominiak

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK