- Polskie Towarzystwo Socjologiczne | 00-330 Warszawa, ul. Nowy Świat 72; tel. 22 826 77 37 - https://pts.org.pl -

Spotkanie SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości

w imieniu Zarządu Oddziału Wrocławskiego zapraszam do udziału w grudniowym spotkaniu SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości, które odbędzie się 13 grudnia o godz. 17:00 na platformie ZOOM. 

Prowadzenie: 

dr Justyna Kajta(Uniwersytet Wrocławski) 

Gościnie: 

dr hab. Elżbieta Korolczuk(Uniwersytet Warszawski/ Södertörn University) – socjolożka, autorka książki „Matki i córki we współczesnej Polsce” 

Katarzyna Barczyk-Matkowska– autorka bloga Lady Pasztet 

 W ostatnim czasie ulice polskich miast i miasteczek wypełnione zostały protestami w obronie praw kobiet, a bezpośrednim powodem do wyrażenia sprzeciwu był wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia możliwości dokonywania aborcji. Choć protesty zdominowane były przez młodych ludzi, to nie brakowało tam też międzypokoleniowych spotkań i wspólnych głosów córek, matek i babć. Grudniowe spotkanie SocjoPercepcji poświęcone zostanie właśnie tym kobiecym głosom, a dokładniej międzypokoleniowym relacjom kobiet – matek i córek. 

Znane przysłowie zawarte w tytule spotkania sugeruje, że córki podążają śladami swoich matek i ostatecznie stają się do nich bardzo podobne w swoim zachowaniu. Jak to przysłowie weryfikuje rzeczywistość? Na ile zmieniające się konteksty społeczno-kulturowe, w których wychowywały i wychowują się kobiety wpływają na relacje matek i córek oraz ich (nie)zgodność co do wyobrażonych i pożądanych modelów kobiecej tożsamości? Jakie możliwe napięcia się tutaj pojawiają i z czego wynikają? Jak na definiowanie kobiecości przez córki mogą wpływać takie doświadczenia, jak wyprowadzka do większego miasta, awans klasowy, macierzyństwo? Między innymi tym pytaniom poświęcimy nasza dyskusję, a punktem wyjścia dla niej będzie znakomita książka dr hab. Elżbiety Korolczuk: „Matki i córki we współczesnej Polsce”. 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/201306321438039 

Link do spotkania: https://zoom.us/j/96385208152?pwd=bk5YcnE2c3lHSFNFRnZ6UUFqMzNNdz09 [1]