- Polskie Towarzystwo Socjologiczne | 00-330 Warszawa, ul. Nowy Świat 72; tel. 22 826 77 37 - https://pts.org.pl -

Równość zinstytucjonalizowana. Plany Równości Płci i doświadczenia uczelni w Polsce

Drogie Osoby,

zapraszamy na drugie spotkanie ONLINE z cyklu

Równość zinstytucjonalizowana. Plany Równości Płci i doświadczenia uczelni w Polsce

W 2022 roku Komisja Europejska wprowadziła wymóg posiadania Planów Równości Płci przez wszystkie jednostki naukowe wnioskujące o przyznanie środków w programie Horyzont Europa. W trakcie spotkania zespół projektu INSPIRE* (w składzie: dr Ewa Krzaklewska, dr Marta Warat, dr Paulina Sekuła, dr Anna Ratecka oraz mgr Karolina Sikora) opowie o procesie wdrażania Planów Równości Płci w Polsce.

W pierwszej części spotkania przedstawione zostaną wnioski z przeglądu literatury (scoping review) na temat wprowadzania Planów Równości Płci w Europie Środkowo-Wschodniej. Wykorzystane będą zarówno materiały pochodzące z baz danych artykułów, jak i źródła wskazane przez ekspertów lokalnych. Druga część poświęcona będzie analizie 83 Planów Równości Płci funkcjonujących w polskich uniwersytetach i instytutach badawczych. 

Badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmą się refleksji nad Planami Równości Płci w Polsce oraz warunkami koniecznymi do ich wdrażania. Scharakteryzują te dokumenty w zakresie planowanych obszarów interwencji, podejścia intersekcjonalnego, przewidzianych zasobów w procesie wdrażania i monitorowania zawartych w nich rozwiązań oraz inkluzywności używanego w nich języka. Powiedzą o czynnikach, które wspierają wdrażanie Planów Równości Płci, oraz o tym, co stanowi problem w Polsce i w naszym regionie.

Trzecia część spotkania poświęcona będzie dyskusji na temat wprowadzania Planów Równości Płci w Państwa organizacjach.

Prosimy osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu o zgłoszenie emailowe na adres socjologia.plci.pts@gmail.com [1] do 8 listopada 2023 r.  W dniu spotkania do osób zarejestrowanych zostanie wysłany link.

Zapraszamy!

W imieniu Sekcji Socjologii Płci PTS

Ewelina Ciaputa

* Badania prowadzone są w ramach projektu INSPIRE „European Centre of Excellence on Inclusive Gender Equality in Research and Innovation” finansowanego przez program Unii Europejskiej Horyzont Europa (umowa Nr 101058537), https://www.inspirequality.eu/ [2]